SAUL’UN OĞLU Oscar adayı

Cannes Film Festivali’nin çifte ödüllü tek filmi olan Macar yönetmen Laszlo Nemes’in ‘Saul’un Oğlu’ Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday oldu.

SAUL’UN OĞLU Oscar adayı

‘En İyi Yabancı Film’ dalında Akademi ödülüne aday olan ‘Son of Saul’ filmi Auschwitz ölüm kampında Yahudi bir Sonderkommando’nun oğlunu dini geleneklere uygun bir şekilde gömme çabasını beyaz perdeye taşıyor.

Auschwitz-Birkenau’da bir Sonderkommando’nun yaşamından bir kesiti yansıtan, ‘Son of Saul’ adlı film ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapıldığında gücü ve dehşeti ile seyirciyi derinden etkilemişti.

Ülkemizde 16 Şubat’ta vizyona girecek olan ‘Son of Saul’ adlı filmin En İyi Yabancı Film dalında Akademi Ödüllerine aday olduğu belirtildi. Film, Auschwitz cehenneminde kendi çocuğunu gömmek zorunda kalan Yahudi bir Sonderkommando’nun yaşadıklarını konu ediniyor. Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan filmin yönetmenliği Macaristan doğumlu 38 yaşındaki Laszlo Nemes’e ait. Filmin kahramanı Saul çocuğunun vahşice yakılmasını önlemek ve onu geleneklere uygun bir şekilde gömebilmek için tüyler ürperten bir maceraya atılacaktır.

Laszlo Nemes’in Cannes Film Festivali’nde ses getiren ilk uzun metrajlı filminin başrolünde ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren Géza Röhrig bulunuyor. Nemes filmi hakkında, “Cehennemin tam ortasında bulunan bir adam portresi çizerken onun bir nebze de insaniyet taşımasına çaba gösterdim. İnsanlık dışı bir ortamda insanlığın da olabildiğini görmeyi istedim” demekte. Temerküz kampı mekanizmasını eylem halinde yansıtan çarpıcı bir film.

Atalarının birçoğunu Auschwitz’de yitiren Laszlo Nemes, “Bu filmi yaparken ölene veya ölmekte olana saygınlığını geri vermeye çalışmayı kendime hedef edindim. Filmde bir olaya odaklandığım için Avrupa Yahudiliğinin yok edildiği inancıma ters düşen bir şey yaptığımı sanmıyorum. Bu film ile Polonya nehirlerinde yok edilmiş aile fertlerimin anısına bir iz bırakmayı arzu ediyorum” demekte.

Auschwitz’deki Sonderkommando’ların tanıklıklarını okumasının ardından Nemes’in ‘Son of Saul’ filminin hazırlıklarına başlaması altı yılını aldı. 12 yaşındayken annesi ile Fransa’ya göç eden Laszlo Nemes bu filmi, Macaristan Ulusal Film Vakfı ve Almanya’ya Karşı Yahudi Malvarlıklarını Talep Konferansının desteği ile 1,5 milyon dolar gibi kısıtlı bir bütçe ile gerçekleştirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın