Yeni yıla girerken Ajanda’m

Yeni yıla nasıl girersen, bütün yılın öyle geçermiş… Doğru mudur, yanlış mıdır bilinmez… Yine de siz tedbiri elden bırakmayın ve yeni yıl öncesi önerilerimize kulak verin. Bu günlerde ne dinleyelim, ne izleyelim, ne okuyalım, nereye uğrayalım? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası bu hafta Ajandam’da…

NEREYE UĞRAYALIM?

Third Wave Coffee trendinin yeni mekanı Private Reason, alışılmışın dışında bir konsept ve yorumla 19 Mayıs’ta kapılarını Bebek müdavimlerine açtı. Mahallenin Gurme Kahvecisi olarak misafirlerine sıcak ve samimi ev ortamını hissettiren bu sıcacık mekân, dekorasyonu ile de tüm kahve severlerin şimdiden büyük beğenisini kazanmış durumda. Colombia’nin 2014 “Cup of Excellence” ödüllü (Mükemmellik Ödüllü) kahvesinden, Jamaica Blue Mountain’a, Panama Boquete’den Indonesia Sulawesi Toraja’ya, Kenya Karuriri’den Ethiopia Yirgacheffe’e kadar birçok nitelikli kahve, Japanese Syphon’dan V60’a, Chemex’den Nel Drip’e, Cafe Solo’dan Aeropress’e kadar çok değişik demleme çeşitleriyle sunuluyor. Soğuk kahvelerden özellikle kendi yorumlarıyla yaptıkları espresso tiramisu, half&half, 12 saatte demlenen Cold Drip’in denenmesi tavsiye edilir. Kahvelerin bir kısmı mekân içinde kavruluyor ve kahve severlere kilo ile de satılıyor. Açık mutfağından günün her saatinde, hiçbir katkı malzemesi kullanılmadan çıkartılan sağlıklı ve hafif yiyecekler de ön planda Private Reason’da. Artisan Tost’lar, Panini’ler, makarnalar, salatalar, haftanın her günü sunulan ve yöresel lezzetlerden oluşan yüzde 100 manda sütünden üretilmiş kaymaklı kahvaltı, ev yapımı ‘granola’lar, birbirinden lezzetli pastalar, parfeler, kurabiyeler, gerçek çikolata, çilek ve şamfıstığından yapılmış ‘macaron’lar, sağlıklı meyve suları (pancar, elma, limon ve zencefil karışımlı olanı mekânın favorilerinden) smoothie’ler, frozen’lar… Kısa bir süre sonra yapılacak workshop’larla kahve severlere nitelikli kahvenin özellikleri ve demleme çeşitleri de anlatılacak. Her gün 07.00 - 00.00 arası açık olan mekân, özellikle Bebek’te erken saatlerde yürüyüş ve koşu yapan sporseverlerin de uğrak yeri (facebook.com/privatereason).

 

Ne dinleyelim?

Zorlu Performans Sanatları Merkezi,  her salı akşamı ayrı bir sanatçının konser verdiği, ‘Vestel Gururla Yerli Konserler’ serisine Atlantis-Zorlu PSM işbirliği ile 29 Aralık’ta Elif Çağlar Quartet ile devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan, dünyaca ünlü Amerikalı müzisyenlerle kaydettiği, usta Türk müzisyenlerin konuk olduğu son albümü ‘Misfit’ ağırlıklı olmak üzere diğer albümlerinden de sürpriz parçalar seslendirecek olan Elif Çağlar Quartet 29 Aralık’ta Zorlu PSM Stüdyo sahnesinde dinleyenleriyle buluşacak. Sanatçıya, piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik edecek. Bilet Fiyatı:  55 TL (Tam), 35 TL (Öğrenci).

 

Nereye gidelim?

DOT 10. yılında, İstanbul’a yeni bir çağdaş tiyatro kazandırmak amacıyla DotKanyonda Tiyatro Mekânı projesini gerçekleştirdi. Kanyon yönetiminin ev sahipliği ve Han Tümertekin’in mimari desteğiyle gerçekleştirilen yeni tiyatro mekânı DotKanyonda, Ekim 2015’te seyircisine kapılarını açtı. Sezonun yeni oyunu olan Kış Dönümü’nün yazarı Zinnie Harrİs, yöneten Murat Daltaban. 2. Yönetmen ve Koreografı Tan Temel, Çevirmeni Erdem Avşar. Oyuncular Pınar Töre, Deniz Türkali, Cem Sürgit, Can Şıkyıldız. Oyundaki çocuk rolünü her oyunda farklı bir çocuk oynuyor, çocuk oyuncular Ege Habip, Emre Çavuşoğlu, Emir Eskinazi, Kerem Tabak. ‘İki şey… Bir: Atınız çürümüş, hanımefendi. Ve ikincisi: Savaş sona erdi’. On yıl süren savaşın ardından insanlığı dâhil her şeyini kaybetmiş, çürümüş et kokusunun izinde yolları kesişen, açlık sınırında iki kadın, bir çocuk. Cehennemden savaşın un ufak ettiği evine geri dönen hasta bir asker. Yıkımın geçmişi sıfırladığı, bilinen her şeyi geçersiz kıldığı bir dünyada, enkazın içinde bulduklarından kendine yeni bir hayat, yeni bir ev yapabilir mi insan? Yeniden yeşerir mi toprak, balıklar geri döner mi ırmağa? Tekrar tutunabilmek için kim neyini feda edebilir, kim neye göz yumabilir, kim neye inanabilir? Kim olduğunu unutup geçmişe sırtını dönerek en baştan başlamanın bedeli ne? Hayatta kalmış olmanın nesi şans? Savaşın kazanan tarafı yoktur, savaşta herkes kaybeder. Bilet satışı internet sitesinden yapılmaktadır. (www.go-dot.org)

 

Ne okuyalım?

On Derin Ayak İzi ve Enginar Mevsimi’nin yazarı Lüset Kohen Fins’ten soluk soluğa okuyacağınız yeni bir roman: Hasta Bakıcı. Geçimini hasta bakıcılık yaparak sağlayan Salise Saatçi, evrenin mükemmel işleyen trafiğinde sürekli çevirmeye takıldığına inanan biridir. Hayatın gerçek anlamını sorgulamaktan yorgun düşmüş, yatılı olarak çalıştığı evlerde şâhit olduğu olaylardan dolayı hayattan soğumuş biridir aynı zamanda. Bir gün, yıllar önce evinde çalıştığı yaşlı bir kadını son günlerini geçirdiği huzurevinde ziyaret eder ve orada Belma Kır adında biriyle tanışır. Hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan bu kadın ertesi gün ona cazip bir iş teklifinde bulunur. Belma Kır’ın iş teklifini kabul ettikten sonra yaşam döngüsü farklı bir yöne doğru ilerleyen Salise, zamanla bu kadının kendine has, gizemli bir dünyası olduğunu keşfeder. Belma Kır’ın evinde kapısı sürekli kilitli tutulan bir oda vardır. Salise bu odanın sırrını çözmek için kolları sıvadığında, yıllardır balçıkla sıvamaya çalıştığı bazı gerçeklerle de eş zamanlı olarak yüzleşir.

 

NE İZLEYELİM?

18 Aralık’ta gösterime giren ve yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Nadide Hayat’ın başrolünde Demet Akbağ, Yetkin Dikinciler, Ümit Erlim, Sadi Celil Cengiz, Sevil Akı yer alıyor. Film, Çağan Irmak’ın 12. uzun metrajlı filminde hayatının ikinci baharını yaşamak isteyen ve evlilik hayatını üniversite eğitimine tercih ederek 50 yaşına gelen Nadide’nin hikâyesini izleyeceğiz. Eşini kaybettikten sonra gençlik hatalarını telafi etmek için kolları sıvayan Nadide, yalnız ve orta yaşlılar için öngörülen dikiş kursundan, koroya; gezilerden kabul günlerine hiçbir aktivitede aradığı mutluluğu bulamaz, ta ki gazetede gördüğü bir haberle kendisini önce okul sıralarına, ardından mavi sulara atana kadar. Bir grup genç ve gizemli bir kaptan ile “yeni bir başlangıca” yelken açar! Yeni yıla neşeli girmek isteyenlere…

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın