Frank Sinatra doğumunun 100. yılında unutulmadı

1998 yılında yaşamını yitiren ABD’li efsanevi müzisyen Frank Sinatra, Simon Wiesenthal Merkezi yararına çalışmış, Yahudi yardım kuruluşlarına maddi kaynak sağlanmasında etkinlik göstermişti.

12 Aralık günü, gerçek bir Yahudi dostu olduğu bilinen Frank Sinatra’nın doğumunun 100. yılıydı. Efsanevi müzisyen ve aktör Frank Sinatra, 20 yüzyıl sanatçıları arasında hayatı boyunca övgüler almış ve şöhretin güzelliklerini tadabilmiş ender kişilerden biriydi. Siyasetle ve sosyal konularla yakından ilgili bir kişi olan Sinatra’nın Ronald Reagan’ın başkanlık seçimleri süresince çok cömert bağışlarda bulunduğu biliniyor. Oysa onun Yahudilikle ilgili her şeye sempati duyduğu, İsrail ile ilgili konularda ve günümüzde Kudüs’te bulunan gençlik merkezi için bağış toplanması için büyük çaba gösterdiği pek de bilinmez. Onun adını taşıyan İbrani Üniversitesine bağlı Frank Sinatra Öğrenci Merkezi günümüzde hâlâ etkinliğini sürdürüyor.

Frank Sinatra, Holokost Kurtulanı ve Nazi avcısı Simon Wiesenthal’in yakın dostuydu. Uzun yıllar Nazileri ve işbirlikçilerini yargı önüne taşımak için mücadele veren Simon Wiesenthal Merkezi günümüzde çalışmalarını antisemitizmle mücadeleye yoğunlaştırdı. Frank Sinatra’nın 1980 ile öldüğü 1998 yılına kadar bu merkezin yönetiminde fiilen çalıştığı fazla bilinen bir gerçek değil.

Geçtiğimiz günlerde Simon Wiesenthal Merkezi bir video yayınladı. 1980 yılına ait videoda Frank Sinatra bir ödül töreninde Wiesenthal’ı seyircilere tanıtırken, “Bütün kalbimle Wiesenthal’i seviyorum” demekte.

Sinatra, Simon Wiesenthal Merkezi’nin senelik yemeklerine katılarak merkezi temsil etmiş, akademi ödülünü kazanan ‘Genocide’ adlı belgeselin Kennedy Center’daki prömiyerinde hazır bulunmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın