Hanuka’yı Polonyalı kurtaranı ile kutluyor

77 yaşındaki Michael Hochberg kendisini Nazilerden kurtaran 86 yaşındaki Krystyna Jakubowska ile Kennedy Uluslararası Havaalanında buluştu. Hanuka’yı birlikte geçirecek olan ikili, aile yakınlarının meraklı bakışları karşısında el ele oturup hasret giderdi.

Hanuka’yı Polonyalı kurtaranı ile kutluyor

Bu yıl Hanuka Bayramı Hayfa kentinden 77 yaşındaki Michael Hochberg için olağanın dışında farklı bir kutlama olacak. Hochberg, Holokost yıllarında Varşova’da hayatını kurtaran Polonyalı kadın ile 2 Aralık Çarşamba günü bir araya geldi. Hochberg, New York’un John F. Kennedy Uluslararası Havaalanında buluştuğu 86 yaşındaki Krystyna Jakubowska’ya bir buket çiçek sunarken yeniden teşekkür etti. Michael Hochberg ile Krystyna Jakubowska aile fertlerinin eşliğinde Hanuka Bayramını hep birlikte New York’ta geçirecekler.

Yahudi Uluslararası Dürüst Vakfı (The Jewish Foundation for the Righteous) her yıl, bu dönemde, kurtaran ile kurtulan arasında bu türden buluşmalar gerçekleştiriyor. Ancak vakıf başkanı Stanlee Stahl, tarafların birbirini 68 yıl boyunca görmedikleri göz önüne alındığında bu yılki buluşmanın çok farklı bir niteliği olduğunu belirtiyor. Stahl, “Bu yılki buluşmanın Hanuka’dan birkaç gün önceye rastlaması, bu bayramın özgürlük ve mucizeye dayanan öyküsüyle anlamlı bir şekilde örtüştü” demekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın