Haham, imam ve piskopos aynı karede

Belçika posta kurumu, dinler arası uyuma verdiği önemi üç dinin liderlerinin birlikte görüntülendiği bir pul basarak ifade ediyor.

Haham, imam ve piskopos aynı karede

Belçika posta kurumu Bpost önümüzdeki yıl, aralarında Başhaham Albert Guigui’nin de bulunduğu ülkenin dini liderlerinin birlikte yer aldıkları bir fotoğrafı pul olarak basacağını duyurdu. “Herkes eşittir, herkes farklıdır” mottosu ile yayınlanacak pul birlikteliği ve hoşgörüyü teşvik edecek.

Brüksel’deki Büyük Sinagog’da duaları yöneten Rabi Guigui, İmam Khalid Benhaddou ve Antwerp Başpiskoposu Johan Bonny ile aynı karede fotoğraf çektirmek üzere davet edildiğini söyledi. Ünlü şaman fotoğrafçı Lieve Blancquaert üç din adamını birbirlerine iyice sokulmuş, elleri kenetlenmiş bir pozda görüntüledi.

30 yıldır Belçika başhahamlığı görevinde bulunan 70 yaşındaki Albert Guigui, insanların duydukları haberlere rağmen farklı inanış mensupları arasında çok iyi ilişkiler bulunduğu mesajının verilmek istendiğini söylüyor.

Genelde Brüksel ve Antwerp kentlerinde yerleşmiş yaklaşık 40 bin kişilik Belçika Yahudi toplumu son yıllarda İsrail-Filistin anlaşmazlığının bir sonucu olarak çok sayıda antisemit saldırılara maruz kaldı. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında bir radikal İslam kuruluşunun Brüksel Yahudi Müzesine yönelik giriştiği saldırıda dört kişi yaşamını yitirmişti. Buna rağmen ADL’nin (Anti-Defamation League) haziran ayında yayınladığı bir araştırma Belçika’da antisemit saldırıların bu yıl düşüşe geçtiğini ortaya koymakta.

Başhaham Albert Guigui; “ Hükümet kendimizi güvende hissetmemiz için elinden geleni yapıyor. Güvenlik görevlileri ve askerler okullarımızı ve sinagoglarımızı koruyor. İsrail’de Filistinlilerle ilgili sorun olduğunda antisemitizm burada yükselişe geçiyor. İsrail’e yönelik terör saldırıları gerçekleştiği bu son günlerde burası sakin” demekte.

Yeni pul önümüzdeki yılın 24 Ekim günü tedavüle girecek. Geçmiş yıllarda Belçika, ülkedeki Büyük Sinagogun görselini kuruluşunun 100. yılında basmıştı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın