Nazi avcısı Klarsfeld’ler UNESCO için çalışacak

Nazi avcısı Serge ve Beate Klarsfeld çifti bundan böyle UNESCO’nun eğitim yönündeki çalışmalarına katkıda bulunacak.

İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’dan ölüm kamplarına gönderilen 76 bin Fransa Yahudi’sinin adlarını tespit edip belgeleyen ve Nazi savaş suçlularını yargıya taşımaları ile tanınan Nazi avcısı çift Serge ve Beate Klarsfeld, BM’nin eğitim biriminde soykırımı önleme konusundaki çalışmaları nedeniyle onurlandırıldı.

BM’nin Eğitim, Bilim ve Kültür Kuruluşu Serge ve Beate Klarsfeld’e kamplara gönderilen kişilerin varislerine verdikleri destekten ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında farklı ülke toplumlarına tarihi ve moral sorumluluklarını kabullenmeleri yönünde yaptıkları baskıdan dolayı şükranlarını sundu.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokowa, “Siz adaletin yaptığından fazlasını yaptınız. Bazılarının dünya yüzünden silip yok ettikleri masum insanlara sizler isimlerini, yüzlerini ve kişisel öykülerini yeniden kazandırdınız” dedi.

Klarsfeld çifti bundan böyle UNESCO için çalışacak, Ortadoğu ve Afrika gibi dünyanın sıkça çatışmaların yaşandığı huzursuz bölgelerinde herhangi bir soykırım gerçekleşmemesi amacıyla çalışmalar yapacak.

Fransız tarihçi, hukukçu, Holokost Kurtulanı 80 yaşındaki Serge Klarsfeld ile 76 yaşındaki Almanya doğumlu eşi Beate yıllarca yaptıkları çalışmalarda topladıkları ve arşivledikleri belgeler sayesinde Nazilerle Fransız işbirlikçileri Vichy Hükümetinin Nihai Çözüm’deki rolünü ortaya koydular. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın