Ajandam: 5 Grammy ödüllü caz solisti Diana Krall İstanbul´da

5 Grammy ödüllü caz solisti Diana Krall, Yapı Kredi ana sponsorluğunda, IEG Live ve Piu Music organizasyonuyla ‘Good Music in Town’ serisi kapsamında 27 Ekim’de İstanbul’da.

NE DİNLEYELİM?

5 Grammy ödüllü caz solisti Diana Krall, Yapı Kredi ana sponsorluğunda, IEG Live ve Piu Music organizasyonuyla ‘Good Music in Town’ serisi kapsamında 27 Ekim’de İstanbul’da. ‘Good Music in Town’ konserleri kapsamında ilk olarak günümüz caz müziğinin dünyaca ünlü yorumcusu Diana Krall, 27 Ekim Salı akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahne alacak. En iyi pop klasiklerini caz tınılarıyla seslendirecek. Geçtiğimiz eylül ayında çıkardığı Wallflowers albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul’da konser verecek olan Krall, The Mamas and the Papas’dan; California Dreamin, Eagles’dan Desperado; Bob Dylan'dan albüme adını da veren Wallflowers gibi tüm zamanların en iyi pop klasiklerini caz tınılarıyla yeniden yorumlayacak. Piyanoya dört yaşında başlayan ve bugüne kadar Kanada’nın en prestijli müzik ödüllerinden JUNO’da sekiz ödül kazanan, beş Grammy’nin yanı sıra dokuz altın, üç platin ödüle sahip olan ve Billbord Caz Listelerinde sekiz albümüyle en üst sırada yer almış tek caz sanatçısı olan Krall, buğulu sesiyle kulakların da pasını silecek. Hem ses rengi hem piyanodaki performansıyla günümüz caz dünyasının en sevilen kadın sanatçılarından Diane Krall’ın İstanbul konserine caz severler büyük ilgi gösterdi. 27 Ekim Salı günü saat 21.00’de Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan konserin 4. ve 5. Kategori biletleri satışa çıktığı gibi tükendi. Konserin kalan biletlerine Biletix’ten ulaşabilirsiniz.

NEREYE GİDELİM?

Bu kışın en ‘in’mekânı olacağı söyleniyor, zaman gösterecek tabii, bilinmez… Ama şimdiye dek Karaköy Mitte hakkında kulağımıza sadece olumlu geri dönüşler geldi. Lucca’nın uzun seneler müdürlüğünü yaptıktan sonra, Bebek’teki bu popüler restoranla yollarını ayıran Turgay Yıldız’ın açtığı Mitte, öylesine sabırsızlıkla bekleniyordu ki, daha inşaatı bile tamamlanmadan parti vermeye başlamıştı. Açılışı ise resmen olay yarattı, inanılmaz bir kalabalıkla gerçekleşti, şimdiyse rezervasyon için yer bulmak hemen hemen olanaksız, ancak kesinlikle denemeye değer. İstanbul'un en eski tiyatrolarından birinin olduğu binada açılan mekân adını Almanya'nın sonradan gelişen bölgelerinden Mitte'den aldı. İyi müzik, iyi yemek konseptiyle açılan mekânda geniş yemek ve içki menüsü ile herkesi memnun edecekmiş gibi görünüyor.

NE OKUYALIM?

Sarit Yishai-Levi’nin yazdığı ve Nita Kurrant’ın Türkçeye çevirdiği Kudüs Güzeli, kaçırılmış fırsatlar üzerine kaleme alınmış son derece sürükleyici bir roman. Üç kuşaktır ailesinin yakasını bırakmayan lanet Kudüs'ün en güzel kızı olarak görülen Luna'yı da bulur. Sevgisiz bir evlilikten doğan Luna'nın kendisi de başka bir kadını unutmak için onunla evlenen kocasıyla yaşamaya mahkûm olur. Bombalı bir saldırı sonrası ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede gerçek aşkını bulan Luna, gizli ilişkisini tekerlekli sandalyeye mahkûm sevgilisi ölene kadar sürdürecektir. Kudüs Güzeli, Kudüs'teki Sefarad cemaatinin üyelerinden Ermoza ailesinin, yirminci yüzyılın başında Osmanlı yönetimi altındaki yaşamından; İngiliz Mandası dönemine, İsrail'in kuruluşuna ve yetmişli yılların başına kadar olan hikâyesini teatral bir dille anlatıyor. Luna'nın kızı Gabriella'nın ağzından o günlerde Kudüs'teki renkli yaşama tanıklık edecek, kaçırılmış fırsatların acı soğuğunu ve aşkın sıcağını iliklerinizde hissedeceksiniz (www.gozlemkitap.com).

NE İZLEYELİM?

Woody Allen'ın yeni filmi Mantıksız Adam, küçük bir kasabanın küçük bir kampüsünde felsefe profesörlüğü yapan ve orta yaş bunalımı dâhil pek çok krizi üst üste yaşayan bir adamın hayatını değiştirme çabasını perdeye taşıyor. Profesör Abe Lucas duygusal anlamda dibe vurduğu bir dönemde küçük bir kasabaya taşınır ve buradaki üniversitede ders vermeye başlar. Dersini alan gençlerden biri olan Jill Pollard sınıfın en parlak öğrencisidir ve zamanla ikisi arasındaki arkadaşlık ilerler. Jill, sevgilisi Roy ile uzun süredir mutlu bir birliktelik yaşasa da Abe'i çekici bulmaktan kendini alamaz. Abe ve Jill birlikte vakit geçirdikleri günlerden birinde bir yabancının konuşmasına kulak misafiri olurlar. Abe, kadının anlattıklarından fazlasıyla etkilenir ve kendisi de dahil birçok kişinin hayatını derinden etkileyecek bir karar alır. Başrollerinde Emma Stone ve Joaquin Phoenix'i izlediğimiz filmin oyuncu kadrosunda Jamie Blackley, Betsy Aidem, Ethan Phillips ve Paula Plum gibi isimler bulunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın