Beatles’ın BRİAN EPSTEİN ile kontratı satışta

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü pop müzik grubu Beatles ile Yahudi menajerleri Brian Epstein arasında 1962 yılında imzalanmış kontrat yaklaşık yarım milyon pound karşılığında satışa çıkarıldı.

Beatles’ın BRİAN EPSTEİN ile kontratı satışta

Beatles grubunun Yahudi menajeri Brian Epstein ile imzaladıkları kontrat bu ay Londra’da Sotheby’s Müzayede Evi’nde 300 ile 500 bin pound arasında satışa çıkarılıyor. Beatles’ın dört müzisyeni Brian Epstein ile 1962 yılının Ekim ayında bu kontratı imzaladıklarında henüz 21 yaşından küçük oldukları için Paul McCartney ve George Harrison’un babaları da o gün orada bulunmuşlardı. Kontratta, Epstein’ın 1 Ekim 1962 tarihinden itibaren beş yıllık bir süre için grubun tüm dünyada menajerliğini yapmakla yükümlü olduğu belirtiliyor.

Sotheby’den yapılan açıklamada, bu sözleşmenin Beatles ile Epstein arasında imzalanmış tek belge olma niteliğini taşıdığı ve grubun ilk single’nın piyasaya çıkmasından önceye ait olduğu belirtildi.

Brian Epstein Beatles’ı 1961 yılında işlettiği, babasının Liverpool’daki North End Music Stores adlı müzik dükkanının kayıt departmanında tanıdı. Paul McCartney menajerleri Brian Epstein’ı “beşinci Beatles” olarak adlandırarak grubu dünya çapında yıldız konumuna getiren menajere büyük bir saygı duyuyordu.

Sotheby’s web sitesinde konu ile ilgili şöyle bir ifade yer almakta: “Bu kontrat ve kontratın içerdiği ilişki olmasaydı, Beatles ulaştığı yere ulaşamayacaktı.”

Rusya ve Litvanya’dan İngiltere’ye göç etmiş bir Yahudi ailesinin torunu olan Brian Epstein ilk gençlik dönemlerinde aktör olmayı arzu etmişti. Epstein 1961’in Kasım ayında Liverpool’da çalıştığı müzik dükkanının çok yakınındaki bir kulüpte Beatles’ı ilk kez gördü. Bunu takip eden birkaç hafta boyunca performanları sırasında Beatles’ı sık sık dinledi. Ve sonuçta grup elemanlarına menajerleri olmayı teklif etti.

Epstein Beatles’a plak yapacak bir şirket bulmak için Londra’da aylarca uğraştı. Nihayet 1962’nin Mayıs ayında EMI’ye ait Parlophone şirketi ile anlaştı. Anlaşmaya göre her plak satışından Beatles bir penny kazanacaktı. Aldığı fazla miktarda uyku ilacının sonucunda 1967’de Brian Epstein’ın ölümü, Beatles’ın dağılmasının ilk belirleyici noktası oldu. Öldüğünde Epstein sadece 32 yaşındaydı. Onun ölümünden iki yıl sonra dünyayı sarsan Beatles grubu dağıldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın