Doğumlarından 68 yıl sonra buluşan ikizler

Doğumlarından 68 yıl sonra bir araya gelen ikizler, George Skrzynecky ve Lucian Poznanski yılların hasreti ile kucaklaştılar. Şimdi ayrı kaldıkları uzun yılların boşluğunu telafi etmeye çalışıyorlar.

BBC’den yapılan açıklamada ikizler, Polonyalı anneleri Elizabeth’in İkinci Dünya Savaşı’nda zoraki işçi olarak çalıştırıldığı çalışma kampından özgürlüğüne kavuşmasının ardından 1946’da Almanya’da dünyaya geldiler. Doğumlarından kısa süre sonra anne hastalanınca bebeklerine bakamaz duruma geldi. Polonya’ya gönderilen bebekler ayrı ayrı evlat edinildiler. İşte o andan itibaren George ile Lucian birbirlerinin varlığından habersiz farklı yaşamlar sürmeye başladılar.

Yaşamı boyunca Polonya’da kalan Lucian Poznanski askerlik görevi için orduya çağrıldığı güne dek evlatlık olduğunu bilmedi. George Skrzynecky ise evlatlık olduğuna ve bir ikizi bulunduğuna ilişkin belgeler bulduğunda 17 yaşındaydı.

1960’lı yıllarda George’un Kızıl Haç’a kayıp ikizini bulmaları yönündeki başvurusu sonuçsuz kaldı. Sırın ortaya çıkması evlat edinen ailede hoşnutsuzluk yaratınca George her şeyi geride bırakarak yeni bir hayat kurmak üzere California’ya göç etti.

George ikiz kardeşini bir gün bulma umudunu yitirmezken, kavuşmaları yönünde en etkin adımı atan Lucian oldu. Geçtiğimiz yıl Lucian biyolojik annesi hakkında bilgi edindi. Bu bilgiyi Kızıl Haç’ın (Red Cross Restoring Family Links Program) aileleri buluşturma programına iletince, kuruluş bu kez diğer kardeşi bulmayı başardı.

68 yıl beklemenin ardından George ile Lucian nihayet Polonya’da birbirlerine kavuştular. İkizler ayrı kaldıkları yılları telafi etmek ve ayrılmalarına neden olan acı geçmişi unutmak için bundan böyle çok sık birlikte olmayı planlıyorlar. Birliktelikleri sımsıcak duygularla kucaklaşmaları, dökülen sevinç gözyaşları ile başladı. İki kardeş birlikte Varşova’daki Başkaldırı Müzesini ziyaret ettiler.

İkizleri bir araya getirme çalışmaları süreci içinde Kızıl Haç, Lucian ve George’un anne ve babası hakkında da ayrıntılı bilgilere ulaştı. Babaları, ikizlerin doğumundan önce ABD’ye dönen bir Amerikan askeriydi. Anneleri Elizabeth ise sağlığına kavuşmasının ardından oğullarının arayışına girişti ancak tüm çabaları sonuçsuz kaldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın