Sanatta kısa kısa: Türkiye Hikayelerini Anlatıyor

70 yıl sonra Nazım Hikmet ve memleketimden insan manzaraları

Sanatta kısa kısa: Türkiye Hikayelerini Anlatıyor

Nâzım Hikmet’in 1939-1945 yılları arasında kaleme aldığı ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nın 70. yaşı, Açık Radyo’nun kuruluşunun 20. yaşına denk geldi. Bu destansı eserin yayınlanmasının üzerinden 70 yıl geçtikten sonra, Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi işbirliği yaparak ‘Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor’ bir proje başlattılar. Bu proje çerçevesinde,  kişisel deneyimlere ya da tanıklıklara dayalı gerçek olayların anlatıldığı biçok hikaye arasından Şalom Dergi yazarlarından Suzan Nana Tarablus’un  ‘Abdullah Abigadol Dedem 1. Dünya Harbinde, Osmanlı ordusunda Galiçya Cephesindeydi’ öyküsü, yine dergi yazarlarımızdan Lolita Haleva’nın ‘Bir Hoş Sada’ ve ‘Lao’dan Alberto’ya’ başlıklı iki hikayesi ve Forti Barokas’ın ‘İstanbul’dan Tekirdağ’ına’ işimli öyküsü radyoda okunmaya değer bulundu.

http://turkiyehikayelerinianlatiyor.com/

İstanbul Modern ‘Sanatçı ve Zamanı’ ağırlıyor

İstanbul Modern, ‘Sanatçı ve Zamanı’ adlı koleksiyon sergisi ile sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor. Sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor ve geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor.

Sergide, Rampa'dan Hüseyin Bahri Alptekin, Vahap Avşar ve Servet Koçyiğit'in işleri yer alıyor. 

İzzet Keribar’ın ‘MILLENNIUM’u

Sanatında 60. yılını kutlamaya hazırlanan fotoğraf sanatçımız İzzet Keribar yepyeni bir sergiyle karşımızda. Işık Lisesi Nişantaşı galerisinde açılacak olan sergi, 30 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak. Açılış saat 18.00’de gerçekleşecek. Farklı bir konseptte, adeta bir enstalasyonu hatırlatan bu çalışmada boyları iki metreyi bulan 15 fotoğraf göreceğiz. ‘Millenium’ adlı bu seri, sanatçının mesleki geçmişinin bir özeti tadında. Keribar, eski- yeni karelerinden oluşan ve tematik bir bütünlükle sunduğu; insan, mekân, tarih ilgisini ön planda tutan bu işi kapsamında bir yanda Fas’ın mavi kasabası Chefchaouen’i, diğer yanda Mimar Sinan’ın dünyaca ünlü Selimiye Camisi ya da Buda’nın izinde, Uzak Doğu’yu izleyebileceğiz. 

Almanya- İsrail diplomatik ilişkilerinin 50. yılı kutlandı

Almanya ile İsrail’in, 1965 yılında Batı Almanya Şansölyesi Ludwig Erhard ve İsrail Başbakanı Levi Eshkol’ün birlikte başlattıkları diplomatik ilişkiler ve karşılıklı konsolos atamalarının 50. yılı anısına 9 Eylül akşamı İstanbul Alman Konsolosluğu binasında bir konser verildi. Konser öncesinde Almanya Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen ve İsrail Başkonsolosu Shai Cohen birer konuşma yaptılar. Farklı ülkelerin diplomatik temsilcilerinin de bulunduğu törende, İsrailli perküsyon sanatçısı-besteci Yinon Muallem ve Alman klarnet ustası Helmut Eisel, adını Muallem’in albümünden alan ‘Klezmer For The Sultan’ başlıklı bir konser verdiler. Sanatçılara Yaniv Raba (ud), Tomer Moked (gitar, keman) ve Kağan Yıldız (double bass) eşlik etti. 

İDOB YENİ SEZONU  9. SENFONİ İLE AÇIYOR 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi , 2015-2016 sezonunda, geçen senelerde kapalı gişe oynayan eserlerin yanı sıra, klasikler ve dünya prömiyerlerinin de yer aldığı  bir repertuarla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İDOB, 2 Ekim Cuma günü saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olan açılış konseri’nde, ünlü Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın 9.Senfonisi’ni seslendirerek, barış, sevgi ve kardeşlik temalarına vurgu yapacak.

Geçtiğimiz sezonlarda izleyicinin yoğun ilgi gösterdiği Külkedisi, Aşk İksiri ve  Uyurgezer Kız operaları; Slyvia ve  Afife baleleri, Seyahatname 2, Şehir-Orman, Akdeniz ve Ezel Bahar adlı modern dans eserleri, Atatürk Oratoryosu ve Yahya Kemal Beyatlı Oratoryosu bu sezonda sanatseverlerle buluşacak. 

KARADENiZ’DEN KARTPOSTALLAR 

Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon’un objektifinden Karadeniz’in beş ülkesinden (Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Türkiye, Ukrayna,) fotoğraflar 17 Eylül – 12 Kasım  tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde. « Karadeniz’den Kartpostallar » sergisi Mathias Depardon’un fotoğraf kareleri aracılığıyla karmaşık bir bölgenin  gerçekliğini görsel olarak aktarıyor.

www.ifturquie.org 

Kimonoları kaçırmayın 

Kimono ve sanatın tarihsel birlikteliğini günümüze taşıyan ‘Sukimono’ kimono sergisi, 14- 30 Eylül tarihleri arasında Ayşe Takı Galerisi’nde sergileniyor.

Su Güldemir'in yönettiği bir sanat projesi olan Sukimono'nun amacı sanata ve sanatçıya ayrıcalıklı bir platform yaratmak. Kimono tarih boyunca, güçlü sembolik figürler ve renklerle bezenmiştir ve her kimono eşsiz bir sanat eseri olarak görülmektedir. www.aysetaki.com/atgnews/

 

 

 

 


İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın