Nazi ile Yahudi kızın aşkı tepkilere yol açtı

Terezin Temerküz Kampında sarışın, mavi gözlü, Yahudi bir kadının bir Nazi subayına aşık olduktan sonra Hıristiyanlığa geçmesini konu edinen romanın, önemli iki edebiyat ödülüne aday gösterilmesi büyük tepkilere yol açtı.

Nazi ile Yahudi kızın aşkı tepkilere yol açtı

‘For Such a Time’ adlı roman Hadassah adlı kamp tutuklusu bir genç kızın yanında sekreter olarak görev yaptığı SS subayı Aric von Schmidt’e aşık olmasının öyküsü.

Esther’in Kitabı (Megilat Esther) temel alındığı belirtilen romanda Hadassah, Yahudi halkını kurtarmaya çalışırken düşmanı bildiği erkeğe aşık olur. Ardından Hıristiyanlığa geçerek huzur bulur.

Kate Breslin’in romanı ‘For Such a Time’ Hıristiyan bir yayınevi tarafından geçtiğimiz yıl yayınlandığı halde, ABD’de roman dalında iki ödüle aday gösterilince dikkatleri üzerine çekti.

Yazar Sarah Wendell bu kitabın ödül aday listesinde olmasını kınarken, edebiyatla ilgili Smart Bitches, Trashy Books adlı web sitesinde eleştirel yazılar yer aldı.

Yazar Kate Breslin ise romanı hakkındaki eleştirilere şu sözlerle yanıt veriyor: “Ben Hıristiyanlıktan Yahudiliğe geçmiş bir kişiyim. Bu nedenle hem Hıristiyanlık, hem de Yahudilik eğitimini özümsemiş durumdayım. Romandaki karakterin, kurtulmak, kurtarmak, yeniden hayata dönmek adına yaptığı fedakarlığın Yahudiliğinin ve Yahudi inancının nasıl giderek azalmasına yol açtığını görüyoruz.”

Romanın Yahudi halkına merhamet duygusunu yansıttığını vurgulayan Kate Breslin, “Amacım cesur bir Yahudi kadının öyküsünü çağdaş bir şekilde anlatan bir roman yazmaktı. Kitabımın, çok sevdiğim ve saygı duyduğum Yahudi halkını gücendirmiş olmasından dolayı gerçekten çok üzgünüm” dedi.

Böylesi tartışmalara yol açan ‘For Such a Time’ romanı adaylar listesinde yer aldığı edebiyat ödülünü kazanmadı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın