Uzmanlar Walt Disney’i masaya yatırıyor

Yeni bir belgesel film, eski çalışanlarının ve araştırmacıların görüşlerine yer vererek, Mickey Mouse’un yaratıcısı ABD’li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör Walt Disney’in Yahudilerden nefret ettiği görüşlerini bertaraf etmeye çalışıyor.

Uzmanlar Walt Disney’i masaya yatırıyor

Uzmanlar, çok ünlü bir kişi olan Walt Disney’in bir taraftan saygı duyulan, diğer taraftan da doğruluğu kanıtlanmadığı halde antisemit olduğu iddia edilen bir kişi olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Disney konusunda hazırlanan “American Experience” adlı belgesel film hakkında görüşlerini paylaşan besteci Richard Sherman, ünlü yönetmen hakkındaki olumsuz söylentileri şiddetle yalanlamakta. Yahudi göçmen bir ailenin çocuğu olan Richard Sherman (“Mary Poppins,” ”The Jungle Book” filmlerinin bestecisi), “Onu antisemit olarak suçlamak oldukça saçma” demekte. Richard’ın erkek kardeşi Robert de, Walt Disney’in iki kardeşe bir baba şefkati ile yaklaştığını söylüyor.

“An Empire of Their Own: How the Jews Invented Hollywood,” adlı kitabın yazarı, tarihçi ve eleştirmen Neal Gabler, 2006 yılında yayınladığı “Walt Disney: The Triumph of the American Imagination” kitabı için Disney’i çok ayrıntılı bir şekilde incelediğini belirtiyor ve “kasıtlı antisemitizmin izlerine rastlamadım” bilgisini veriyor.

“American Experience” belgeselinin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Sarah Colt, Henry Ford hakkında yaptığı belgeselde onu “azılı antisemit” olarak tanıttı. Fakat Disney’in bu türden düşüncelere sahip olduğuna ilişkin hiçbir iz bulunmadığını söyledi.

1960 yılında Disney ile çalışmaya başlayan Richard Sherman, sinema dünyasının bu dehasının uzun yıllar süren başarı dönemlerinin ardından yatışmış olabileceğine inanıyor. “Çok önemli bir kişiydi. Tabii ki kusurları da vardı. Kimin yok ki? Önemli olan onun hep iyi şeyler yapmaya yönelmiş olmasıdır” diyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın