Hindistan’da Yahudi Mirası turları

İsrail ile ilişkilerini geliştiren Hindistan, Yahudi geçmişi olan kentlerini onararak turizme açmayı, böylelikle sayıları 85 bin olduğu tahmin edilen Hindistan kökenli Yahudilerin ülkeyi ziyaretlerini hedefliyor.

Hindistan’da Yahudi Mirası turları

Geçtiğimiz hafta İsrail’e giden Hindistan temsilcileri İsrail’de yaşamakta olan 85 bin Hindistan kökenli Yahudinin atalarının geldiği ülkeyi ziyaretlerini sağlamak için gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Hindistan’ın İsrail elçisi Jaideep Sarkar, Ramle kentinde 3500 Hindistan kökenli Yahudiye yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek güçlenmesinden yola çıkarak böyle bir karar alındığını duyurdu. Sarkar, “Bizler bir zamanlar Hindistan’da var olan zengin ve huzurlu Yahudi yaşamının izlerini dünyaya gururla tanıtmak istiyoruz. Mumbai ve diğer kentlerde Yahudi Mirası turları düzenlemeyi hedefledik” şeklinde konuştu.

Hindistan Yahudileri dört farklı topluma ayrılır: Maharashtra bölgesinde Mumbai civarındaki Benei İsrael, Kerala merkezindeki Cochin Yahudileri, Mumbai’deki en belirgin ve etkin toplumu oluşturan ancak amamı ülkeyi terk etmiş Bağdatiler ve kuzey doğuda Manipur ile Mizoram’da yaşayan Bnei Menashe.

Kerala bölgesinde yenilenen

Paravoor ve Chennaman-galam’daki sinagogların İsrail’de yaşamakta olan 25 bin Cochin Yahudisi için cazibe merkezi olacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Hindis-tan’daki seçimler sonucunda başbakan olan Narendra Modi’nin, iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırma yönünde çaba gösterdiği belirtildi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın