Palyaço’nun Ağladığı Gün

ABD’li ünlü komedyen, aktör, şarkıcı Jerry Lewis’in 1971’de yönetmenliğini yaptığı ancak hiçbir zaman gösterimine izin vermediği Holokost konulu, ‘The Day the Clown Cried’ adlı film yıllar sonra seyircinin beğenisine sunulacak.

“Holokost”, “Palyaço” ve “Film”… Bunlar aynı cümlede bir araya zor gelen sözcükler. Oysa Jerry Lewis 1971 tarihli ‘The Day the Clown Cried’ filminde bunları bir araya getirmeyi başardıysa da, aldığı kesin bir kararla filmin seyirci karşısına çıkmasını engelledi.

‘The Day the Clown Cried’ Jerry Lewis’in temerküz kampında gaz odalarına gönderilmeden önce çocukları eğlendirmekle görevli Alman bir sirk palyaçosu Helmut Doork’u canlandırdığı bir film. Adolf Hitler’i alaya alan Helmut Doork’un cezası ölüme gönderilmelerinden önce çocukları mutlu etmektir. Bu da çok ağır bir cezadır.1971’de çekimleri yapılan filmin Fransız yapımcısının finans sorunları ortaya çıkmıştı. Film çekimleri tamamlanmış, hatta bir kopyası gösterime girmek üzere hazırlanmıştı.

Kopyanın hazırlanmış olmasına rağmen Jerry Lewis bu filmin ölümünden sonra dahi hiç kimseye gösterilmemesine karar verdi. 2009 yılında Entertainment Weekly için Chris Nashwaty’nin kendisi ile yaptığı söyleşide Jerry Lewis bu “kayıp” film hakkında konuşmuş, bu filmden memnun olup olmadığı sorusuna, “Kötü bir filmdi. Bugün hiç kimse gidip o filmi görmez. Film benim korumam ve kontrolüm altında. Hiç kimse filme elini bile süremez. Ancak ben gittikten sonra ne olacağını kim bilebilir ki?” yanıtını vermişti.

‘The Day the Clown Cried’ filminin tek kopyası şimdi Washington’da Kongre binasının kütüphanesinde yer alıyor. Ancak kütüphaneye giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl filmin gösterilmeyeceğine ilişkin alınmış bir karar var. Bu nedenle filmin gösterim tarihi henüz açıklık kazanmadı. Ama yine de meraklarını gidermek isteyenler, filmin kısa bir bölümünü YouTube’dan izleyebilirler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın