Müstakbel orkestra şefine ‘Yahudi karikatürü’ yakıştırması

Rusya Yahudi’si Kirill Petrenko’nun Berlin Filarmoni Orkestrası şefliğine atanması üzerine Almanya basınında antisemit yorumlara yer verildi

Radyo ve TV yayınları yapan NDR, Kirill Petrenko’yu, “Richard Wagner’in bir operasındaki ‘Yahudi karikatürü cüce Alberich’ olarak tanımladı. Bu ifadenin, 1,60 metre boyundaki Kirill Petrenko’nun Bayreuth kentinde düzenlenecek Wagner Festivalinde sahne almasının planlanması üzerine kullanıldığı tahmin ediliyor.

Günlük Die Welt gazetesi ise Daniel Barenboim ve Ivan Fischer’in ardından Petrenko’nun Berlin Filarmoni’nin patron koltuğunda oturacak üçüncü Yahudi olacağını, Bayreuth Festivaline katılmak için de yakın ilişkilerini kullandığını ileri sürdü.

Gazetelerin bu haberleri antisemitizm yapıldığını düşünen bazı okurların tepkisine ve protestosuna yol açtı. Frankfurter Allgemeine Zeitung günlük gazetesi, Die Welt ile NDR’yi eleştirerek Kirill Petrenko ile ilgili yaptıkları haberlerin akıl almaz olduğunu yazdı.

Bunun üzerine NDR yayın yönetmeni özür dileyerek böyle bir hatanın bir daha yapılmayacağını duyurdu. Bu sevimsiz haber yayının web sitesinden kaldırıldı.

43 yaşındaki Kirill Petrenko, 2018’in Eylül ayında Simon Rattle’in yerine dünyanın en düzeyli orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni’nin orkestra şefliği görevine başlayacak. Holokost döneminde Berlin Filarmoni Orkestrası bir Nazi orkestrası niteliğini taşıyordu.

Şimdilerde Münih’te Bavarya Devlet Operasının müdürlüğünü yapan Petrenko, Berlin Filarmoni’deki görevine başladığında Berlin’e taşınacak.

Kaynakça/JTA

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın