100 yıl sonra hatırlanan Yahudi ve Siyahi askerler

ABD Başkanı Barack Obama geçtiğimiz hafta Yahudi çavuş William Shemin ile siyahi Henry Johnson’u 100 yıl gecikme ile altın madalya ile onurlandırdı. William Shemin ile Henry Johnson Birinci Dünya Savaşı’nın kahramanlarıydı. Oysa, ABD Kongresinin bugüne dek bu savaş kahramanlarına onur madalyası vermemesinin sebebinin ayırımcılık olduğu belirtiliyor

ABD Başkanı Barack Obama 2 Haziran Salı günü Birinci Dünya Savaşı’nda çarpışan ancak ayrımcılık nedeniyle kahramanlıkları yok sayılan iki askerini Onur Madalyası ile ödüllendirdi. Obama tam yüz yıl önce Fransa yakınındaki çarpışmalarda gösterdikleri cesaretle öne çıkan Yahudi askeri William Shemin ile siyahi Henry Johnson’un kahramanlıklarını nihayet tanıdı.

Shemin’in iki kızı Elsie ve Ina ile Johnson’un oğlu Louis Wilson artık hayatta olmayan babalarının adına madalyaları kabul ettiler. Obama törende; “Her iki kahraman da diğerlerinin yaşamını kurtarmak için kendi yaşamlarını tehlikeye atmışlardı” dedi.

Çavuş William Shemin ile Henry Johnson, Birinci Dünya Savaşı kahramanı oldukları halde hak ettikleri Kongre Onur Madalyası’nı yaşadığı sürece alamamışlardı. Babasının bir ayrımcılığa uğradığını düşünen Yahudi asker William Shemin’in Missouri’de yaşamakta olan kızı Elsie Shemin-Roth, uzun zamandır bu haksızlığı düzeltme çabası veriyordu.

Rusya’dan ABD’ye göç eden bir Yahudi ailesinin oğlu olan William Shemin, I.Dünya Savaşı’na katılmak üzere gönüllü olarak orduya girdi. Fransa kırsalında gerçekleşen bir çatışmada üstlerinin bazısı öldü, bazısı ağır yaralandı. Siperlerden siperlere atlayarak yaralı askerleri kurtarmaya çalıştı. Bu özverili hareketi ona pahalıya mal oldu; William’ın başına isabet eden bir kurşun hayatı boyunca işitme sorunları yarattı.

Savaşın son bulmasından üç ay sonra bölük komutanının onun hakkında yazdığı raporda; “Bölüğünde cesareti ve hayatını tehlikeye atma pahasına görevini yerine getirmekteki disiplini ile dikkati çekiyordu” denmekteydi.

William Shemin, ABD askeri madalyaları arasında onursal değer bakımından ikinci sırada olan ‘Distinguished Service Cross’ madalyasına layık görüldü. Oysa Elsie Shemin-Roth, babası ve diğerlerinin sırf Yahudi veya siyahi oldukları için kendilerine en üst düzeyde onurlandırma olan ‘Medal of Honor’un verilmediği görüşünü paylaşıyordu.

Elsie babasına ait madalyayı teslim aldığı ödül töreninde; “Onurlandırılmış olmaktan dolayı babam çok mutluydu. Buna rağmen savaşta gösterdiği kahramanlığın daha üst düzeyde bir onurlandırmayı hak ettiğini ve o dönemdeki antisemitizmin buna engel oluşturduğunu biliyordu” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın