Bırakın çocuklar haklarıyla yaşasın

6 Haziran Cumartesi akşamı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının 20. yılında İş Sanat Kültür Merkezi’nde genç piyanistler eğitim için tuşlara bastı

Bırakın çocuklar  haklarıyla yaşasın

İş Sanat Kültür Merkezinde düzenlenen gecede Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yeniköy Eğitim Gönüllüsü Sara İllel Gömleksiz açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında konuklara ve çocuklara hitaben “Çocuğun çocuğa destek verdiği bu gecemize hoş geldiniz” sözleri ile başladı. Gömleksiz, eğitimin-öğrenmenin sonu olmadığını ve imkân verildiği sürece her insanın kaç yaşında olursa olsun öğrenmeye hazır olduğuna değindi ve devam etti: “Bizler, TEVG Eğitim Gönüllüleri olarak Türkiye’nin dört  bir yanında çocuklara farkındalık yaratmak, kişisel gelişimlerine destek olmak, araştırmacı ve gelişimci çocuklar olmalarını desteklemek için kollarımızı sıvadık. Onlar bizim geleceğimiz, umutlarımız. Yüzlerindeki gülümseme, gözlerindeki parıltı ve hissettikleri, tabii ki paha biçilemez teşekkür değerindedir.” Gömleksiz “Hep hatırlayalım. Bugünün çocukları yarının geleceğini oluşturur” sözleri ile TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy’u sahneye davet etti.

Mete Meleksoy, vakfın ilköğretim çağındaki çocukların okul içinde ve dışında çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçladıklarına değindi. Türkiye genelinde, 36 yerleşik ilde on eğitim parkı, 43 öğrenim birimi, 24 ateşböceği ve üç il temsilciliği ile çocuklara eğitim desteği hizmetini sürdürdüklerini belirtti. Geçen yirmi yıl içinde on binin üstündeki gönüllüsü ile iki milyona yakın çocuğa destek verdiklerine de değindi. Mete Meleksoy daha sonra geceyi düzenlemede katkısı olan Piyano Öğretmeni Rozi Anjel’e ve Ferda Ulusoy’a, Özel Tatlar adına Ali Sukan’a, İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel’e, Waffle Stop’tan Özgür Top’a, orkestra düzenlemesini yapan Bora Kayalar’a ve İş Sanat Kültür Merkezi İş Kuleleri’nden İpek Erman’a plaketlerini sundu.

Daha sonra sözü TEGV Yeniköy Öğretim Birimi Sorumlusu Nazan Akbaş aldı. Akbaş da “Sanatın hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna inandığımız, aynı amaç ve sözlerle birlikte olduğumuz, mutlu yüzlerin, gülen gözlerin ve sevgi dolu kalplerin bir arada olduğu bu güzel geceye hepiniz hoş geldiniz” sözleri ile başladı. Daha sonra çocuğun çocuğa destek verdiği anlamlı gecede birlikte olmaktan mutluluk duyduğuna değindi. Kendisinin de bir zamanlar TEGV çocuğu iken bugün sahnede TEGV çalışanı olarak hitap etmekten duyduğu minnettarlığını dile getirdi. “Her çocuk değerlidir. Bu çocuklar hiçbir şekilde kötüye kullanılmamalı, istismar edilmemelidir” dedi. Bu ilke ile TEGV Yeniköy Öğretim Birimi olarak ‘Çocuk Hakları İle Yaşasın’ adlı projelerine de değindi. “Her çocuğun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gereken her şey yapılmalıdır. Bu çocukların genel haklarıdır. Bununla birlikte her çocuk eğitim almalı, eşit şekilde eğitim şartlarından yararlanmalıdır. Bu da çocukların eğitim hakkıdır” dedi. Daha sonra ‘Çocuk Hakkıyla Yaşasın’ adlı video gösterisi gerçekleşti. Tanınmış sanatçıların rol aldığı video gösterisinden sonra Nazan Akbaş gecenin hazırlanmasında emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencileri yürekten kutlayıp, konukların göstermiş oldukları katkıdan dolayı minnettarlıklarını sundu.

Gecede daha sonra Bahar Anahmias’ın öğrenciler için hazırladığı klip izlendi. İşitme engelli piyanist Ceren Karayaka, Alara Öney, Ali Sukan, Batu Dinçaslan, Buse Cesur, Cemre Üker, Ece Üysen, Eda Üysen, Ela Cesur, Eslin Geron, Estel Anahmias, Eylül Özsaylık, Fani Sever, Jade Makzume, Juli Bihter Naseh, Karla Ruso, Katia Ferman, Kerem Yönay, Lea Butros, Leyla Uğural, Lukas Habib, Maya Sisa, Mehmet Efe Ertuğrul, Melisa Baron, Mey Duek, Nicole Ferman ve Pia Bildirici piyanoda konuklara güzel bir dinleti sundular. Genç kemanlarda Ela Defne Akyar, Sarp Kayalar, Zeynep Akın büyük alkış aldı. Birbirinden yetenekli genç piyanistler ve kemancılara Rozi Anjel ve Ferda Ulusoy madalyalarını verdi.

TED İstanbul Koleji Dans Öğretmeni Seçil Akyazı’nın koreografisini hazırladığı TED Özel Ortaokul dans takımı da bir gösteri ile geceyi renklendirdi. ‘Hayat Bayram Olsa’ şarkısında TEGV öğrencileri ile TED öğrencileri sahnede birlikte dans edip gecenin tadını çıkardılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın