Antisemitizm uzmanı yaşamını görevde yitirdi

Dünyanın antisemitizm konusunda en önemli uzmanı olarak nitelendirilen Robert S. Wistrich, İtalyan Senatosunda Avrupa’da yükselen antisemitizm konusunda konuşmak üzere gittiği Roma’da yaşamını yitirdi.

70 yaşındaki Prof. Wistrich, İbrani Üniversitesi’nde Avrupa ve Yahudi Tarihi konusunda öğretim üyeliği ve aynı üniversitede Vidal Sassoon Uluslararası Antisemitizm Eğitimi Merkezi’nin de yapmaktaydı.

Bilimsel kariyeri süresince Prof.Wistrich, Yahudilerin kaderi ve diğer ulusların Yahudilere yaklaşımı üzerine yoğunlaşan onlarca kitabı kaleme almıştı. En önemli eserleri arasında yer alan 1989’da yayınladığı “The Jews of Vienna in the age of Franz Joseph,” adlı kitap Tarih dalında Avusturya Devlet Ödülü’ne layık görüldü. Bundan iki yıl sonra yayınladığı, “Antisemitism: The Longest Hatred,” İngiliz-ABD ortak yapımı üç saatlik antisemitizm konulu TV belgeseline kaynak olmuştu.

2010’da raflarda yerini alan “A Lethal Obsession: Antisemitism -From Antiquity to the Global Jihad,” New York’ta Journal for the Study of Antisemitism (Antisemitizm Eğitimi Yayını) tarafından Yılın En İyi Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

2014’te Prof. Wistrich, Paris’in UNESCO koruması altındaki semtlerinde sergilenmek üzere, ancak Arap ülkelerinin baskısı ile iptal edilen, “The 3,500 year relationship of the Jewish People to the Land of Israel,” adlı bir sergi düzenledi. O dönemde iptal edilen sergi altı ay sonra açıldı.

2014’ün Temmuz ayında Prof. Wistrich, Avrupa’da yükselmekte olan antisemitizm ve İsrail karşıtlığı konusunda acilen Knesset’te bir bilgilendirme konuşması yapmak üzere davet edildiğinde, “Bizler tüm Avrupa’da yeni ve çok zor bir döneme girdik” sözleri ile uyarıda bulunmuştu.

Robert S. Wistrich, Sovyetler Sosyalist Cuhuriyetler Birliği’nin Kazakistan bölgesinde 1945’te dünyaya geldi. Ailesi Polonya’daki antisemitizmden kaçıp Sovyetlere yerleşmişti. Ancak orada da benzer bir nefret ve husumet ile karşı karşıya geldiler, hatta babası iki kez Sovyet gizli polisi tarafından tutuklandı.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Polonya’ya dönen Wistrich ailesi, Yahudi düşmanlığının halen süregeldiği gerçeği ile karşı karşıya kalınca önce Fransa’ya, oradan da İngiltere’ye göç etti. Bir dönem Institute of Contemporary History’de (Çağdaş Tarih Enstitüsü) araştırma müdürü olan Prof. Wistrich, British Academy’ye bilimsel araştırmacı olarak atandı. 1982’de İbrani Üniversitesi kendisine kürsü verdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın