Cohn-Bendit’e 47 yıl sonra Fransa vatandaşlığı

Almanya Yeşiller Partisi’nden siyasetçi Daniel Cohn-Bendit, 1968 öğrenci olayları sırasında kovulduğu Fransa’nın vatandaşlığını 47 yıl sonra yeniden kazandı

Cohn-Bendit’e 47 yıl sonra Fransa vatandaşlığı

1968 yılı mayıs ayında Fransa’da gerçekleşen olaylara öğrenci önderi olarak katılan Daniel Cohn-Bendit bu dönemde izlediği sol görüşlü siyaset ve saç renginden ötürü ‘Dany le Rouge’ (Kızıl Dany) adıyla anılmaktaydı. Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’a karşı ayaklanan gençlerin en ünlü liderleri arasında yer alıyordu.

The Associated Press’in haberine göre, Cohn-Bendit, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’ün kendisini arayıp vatandaşlığının iade edildiği haberini verdiğini söyledi.

Bir zamanların öğrenci lideri Cohn- Bendit; “Şimdi artık gerçekten benim: Özellikle Fransız fakat gerçek Alman” sözleri ile duygularını ifade etti. Artık 70 yaşında olan Cohn-Bendit iki ay kadar önce bir Alman haber kaynağına Fransız vatandaşlığını yeniden kazanmayı umduğunu söylemiş, “Bu hayatımın gerçeği olur. Şimdi ne tam Alman’ım ne de Fransız” demişti.

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve’ün telefonu, Cohn-Bendit’in barışı tehlikeye attığı gerekçesi ile Fransa’dan kovulduğu 21 Mayıs 1968 tarihinden tan 47 sene sonra geldi.

Şimdilerde Avrupa Parlamentosu üyesi olan Daniel Cohn-Bendit Güney Fransa’nın Montauban kentinde Nazilerden kaçan Almanya Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak 1945 yılında dünyaya geldi. 13 yaşındayken ailesi ile Almanya’ya döndüyse de Daniel üniversite eğitimi için Fransa’ya döndü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın