Olimpiyatlara hazırlanan Rio’da iki yeni sinagog

5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti, yoğun hazırlıkları arasında iki Ortodoks sinagogu açılışını da gerçekleştirecek

Olimpiyatlara hazırlanan Rio’da iki yeni sinagog

Sinagoglardan birinin açılışı, turistlerin ilgi odağı olan sahili ile ünlü Ipanema bölgesinde ağustos ayında yapılacak. Bu sinagogun açılış tarihi geçtiğimiz hafta Brezilya Yahudi Cemaatleri çatı kuruluşu olan CONIB’in web sitesinde yayınlandı.

Bunun yanı sıra Brezilya’daki Habad Lubavich hareketi Rio’da, bünyesinde bir sinagog barındıran koşer hizmet verecek bir otel inşa etmekte.

Aslında Rio de Janeiro kentinde 40 bin Yahudi’ye hizmet veren 20 sinagog bulunmakta. Ancak bu ülkeye giden Yahudi turist sayısı çok fazla olduğu gibi, önümüzdeki yıl Olimpiyat Oyunları vesilesi ile bu sayının çok artacağı öngörülüyor.

Rav Gabriel Aboutboul, Ipanema’da açılacak ve Edmond J. Safra Sinagogu adını alacak 20 bin metrekarelik alanın bir Sefarad sinagogu, toplantı odaları, kütüphane barındıracağı bilgisini verdi.

Ipanema’nın aslında civarda yaşayan 1000 Yahudi ailesine hizmet vermeye çalışan bir sinagogu bulunduğunu belirten Rav Gabriel Aboutboul, bu mekânın bu denli yoğun bir nüfusu barındıramadığı için büyük bir çoğunluğun dini vecibelerini yerine getirmek amacıyla en yakın başka sinagoglara gitmek zorunda kaldıklarını söylüyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın