Holokost´un kırmızı paltolu kızı

Siyah-beyaz filmin tek renkli simgesi Oliwia Dabrowska bugün 24 yaşında. “Schindler’s List filmindeki ‘kırmızı paltolu kız’ benim. Holokost’un simgesi olmak bana yıllarca travma yaşattı” demekte.

Holokost´un kırmızı paltolu kızı

Binden fazla Yahudi’yi temerküz kamplarına gitmekten kurtaran Oscar Schindler’i konu edinen Steven Spielberg’in filminin bir bölümünde ekrana yansıyan ‘Kırmızı Paltolu Küçük Kız’ adeta bir simgeye dönüşmüştü.

Schindler’s List filminin çekildiği 1993 yılında bir ikona dönüşen o küçük kız şimdi 24 yaşında bir kadın artık. Oliwia Dabrowska’nın küçük yaşta ikona dönüşmüş olması ne yazık ki kendisinde travmaya neden oldu.

Filme çekildiğinde henüz üç yaşında bir çocuktu. Tamamı siyah-beyaz çekilmiş filmde tek renkli görüntü, kırmızı paltolu küçük kızdı.

 

Oliwia Dabrowska

Günümüzde üniversite öğrencisi olan Oliwia Dabrowska, The Times’a yaptığı açıklamada, “Filmde görünmüş olmaktan utanıyordum. Dostlarına kızlarının filme çekildiğini anlattıklarında anneme ve babama çok kızıyordum” dedi.

Filmde görünmesinin gereğinden fazla ilgi çekmesine sebep olduğunu, yetişkinlerin, okul arkadaşlarının bu işe fazla önem vermesinden haz almadığını vurgulayan Oliwia, “İnsanlar bana, ‘sen Holokost hakkında çok bilgilisin herhalde’ diyorlardı, bu da beni strese sokuyordu”  sözleri ile duygularını ifade etmekte.

Krakow’lu Oliwia Dabrowska, yönetmen Steven Spielberg’e verdiği sözü tutmadı. Spielberg ondan Schindler’s List filmini ancak 18 yaşına geldiğinde seyretmesini salık vermişti. Oysa Oliwia filmi ilk kez 11 yaşındayken izledi ve dehşete düştü.

Filmin Oliwia’yı en çok etkileyen sahnesi, Ralph Fiennes’ın canlandırdığı SS subayı Amon Goeth’in balkonunda kadın ve çocuklara rastgele ateş ederek eğlenmesi olmuş.

“Korkunçtu. O zaman nedenini anlayamamıştım ama bu filmi hayatım boyunca bir daha seyretmemeye o zaman karar verdim” demekte Oliwia.

Filmde Oliwia Dabrowska ‘kırmızı paltolu küçük kız’ rolünde Krakow Gettosu’nun 1943 yılında boşaltılması sahnesinde görünüyor. Liam Neeson’un oynadığı Nazi işadamı ve fabrikatör Oscar Schindler kalabalıklar arasında, gri-siyah insan güruhu içinde göze çarpan kırmızı paltolu küçük kızı fark eder. Ve daha sonra yük arabasında taşınan ölü bedenler arasında kırmızı paltosuyla yattığını görür.

İşte bu deneyimden sonra Schindler, hayatlarını kurtarmak için fabrikasında çalıştıracağı Yahudilerin bir listesini hazırlatmaya karar verir.

Oliwia böylesi önemli bir filmde oynamakla onurlandırıldığını düşünse de, bu durumla barışması yıllarını aldı. Şimdi filmi küçük yaşında seyretmiş olmaktan pişmanlık duyuyor. Her ne kadar bir daha asla seyretmeyeceğine yemin etmiş olsa da, 18 yaşında Schindler’s List’i bir kez daha izledi. Bu filmiyle Oscar kazanan yönetmen Steven Spielberg’e söz verdiği gibi…

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın