Saddam’ın hapishanesinden kurtuldu, trafikte can verdi

Yıllarca dünyanın farklı köşelerinden savaş muhabirliği yapan, ‘60 Minutes’ adlı haber programıyla tanınan CBS televizyonunun deneyimli sunucusu Bob Simon, geçmişte Irak hapishanesinden kurtulmayı başardığı halde New York’ta bir araba kazasında yaşamını yitirdi

CBS televizyonunda ‘60 Minutes’ haber programını yıllarca sürdüren Bob Simon son yıllarda aynı programın Ortadoğu bürosunu yönetiyor ve yaşamını İsrail’in Herzliya kentinde sürdürüyordu. Ne yazık ki 73 yaşındaki Simon, 11 Şubat Çarşamba günü New York’ta gerçekleşen bir trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Yahudi bir ailenin çocuğu olarak New York Bronx’ta dünyaya gelen 50 yıllık gazeteci-muhabir, Bob Simon, Vietnam Savaşını konu edinen ‘60 Minutes’ programı ile büyük başarı kazanmış, en son yaptığı programda da insan hakları üzerine bir dram olan ve Oscar’a aday ‘Selma’ filmini konu almıştı.

1960’dan beri dünyanın neresinde bir olay varsa oraya giden Bob Simon 1996’dan beri CBS’nin ‘60 Minutes’ haber-magazin programının sunuculuğunu yapmaktaydı.

Kariyeri süresince 27 Emmy ödülü kazanan Simon, Bosna Savaşı sırasındaki soykırımı konu edinen ‘Shame of Srebrencia’ adlı ‘60 Minutes’ için hazırladığı raporu nedeniyle elektronik gazeteciliğin en saygın ödülü olarak nitelendirilen, Columbia Üniversitesinin tahsis ettiği Alfred I.DuPont Ödülü’ne layık görülmüştü.

Vietnam, Lübnan, Kamboçya, Suudi Arabistan, Hindistan ve Çin’den yansıttığı program ve röportajlar da birçok kez Emmy ödülü kazanmıştı.

1991 yılında Körfez Savaşının ilk dönemlerinde, Suudi Arabistan ile Kuveyt sınırında tutuklanan ve Saddam Hüseyin’in hapishanelerinde 40 günü aşkın hapis yatan CBS News ekibi arasında yer almaktaydı. Serbest kalmasından iki yıl sonra yayınladığı ve Irak’taki deneyimini konu edinen ‘Forty Days’ adlı kitabının yayınlanmasının ardından Bob Simon ABD’nin Irak’ı bombaladığı günlerde yeniden Bağdat’a dönmüştü.

Trafik kazası sonucu yaşamını yitirmesinin ardından CBS News’da Bob Simon ile ilgili bir program yapıldı, onun uzun mesleki kariyeri boyunca gazeteci, muhabir ve sunucu olarak başarıları vurgulandı. CBS News’un Başkanı David Rhodes, Simon’un ölümünün ardından yaptığı konuşmada, “O çok iyi bir dost ve görsel gazetecilik alanında bir dehaydı. Bu trajik olayın şokunu yaşıyoruz. CBS televizyonunda yapımcı olan Bob Simon’un kızı Tanya Simon’a sabırlar diliyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın