Bnei Menashe ilk kez Ağlama Duvarı’ndaydı

Hindistan’ın Manipur bölgesinden gelen ve İsrail’in kayıp kavimlerinden birinin neslinden olduklarını iddia eden 100 kadar Bnei Menashe Kudüs’teki Ağlama Duvarını ziyaret ederek rüyalarını gerçekleştirdi

Bnei Menashe ilk kez Ağlama Duvarı’ndaydı

100 kadar Bnei Menashe gözleri heyecandan yaşlı, şarkılar söyleyerek Kutsal Tapınağın batı duvarı olan Ağlama Duvarı’na ulaştı. Aralarından Yosef Tungnung çocukluğundan beri sadece fotoğraflarda gördüğü Ağlama Duvarı önünde dua etme fırsatını bulmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

İsrail’e yeni göç eden kafileye eşlik eden Michael Freund, Bnei Menashe’nin göçü ve ülkeye uyum sağlamasından sorumlu Shavei Israel oluşumunun kurucusu. Freund eşlik ettiği yeni göçmenlere Hindistan’da halen yaşamakta olan 7 bin Bnei Menashe’nin göç etmesi için dua etmelerini önerdi. Freund yeni göçmenlere hitaben, “Burada bulunduğunuzda Tanrı’ya doğru dönmüş oluyorsunuz, kayıp kavim Bnei Menashe’nin evine dönmesi için dua edin. Atalarınızın 2700 yıl önce bu topraklardan sürülmesinden sonra sizlerin bu kutsal mekânda bulunmanız mucize değil de nedir? Tanrı’nın mucizesi bu” dedi.

Bnei Menashe 27 yüzyıl önce Asurlular tarafından kovulmuş ve kayıplara karışmış İsrail’in On Kayıp Kavmi’ne ait olduklarını iddia etmekte. Ataları merkez Asya ve Uzak Doğu’da yüzyıllarca göçmen gibi yaşamalarının ardından Hindistan’ın Burma ile Bengaldeş sınırındaki bölgeye yerleştiler. Sürgünde yaşadıkları yüzyıllar boyunca Bnei Menashe aynen atalarının yaptığı gibi Yahudiliğin gereklerini yerine getirdiler, Şabat’ı gözettiler, koşer kurallarına riayet ettiler, aile geleneklerini korudular. Ve bir gün atalarının yaşadığı topraklara dönme arzu ve hayallerini hep canlı tuttular.

Son yıllarda Shavei Israel kuruluşu 1.700 Bnei Menashe’nin İsrail’e göç etmesini sağladı. Ancak Hindistan’da halen 7.200 kişi göç edeceği günün hayali ile yaşıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın