Dünyayı güldüren İsrailli yazar Ephraim Kishon için antoloji

İsrail´de sıradan insanların hayatlarından enstantaneleri vurucu bir mizah ile anlatan yazar için Yedioth Aharonot Yayınları Antoloji bastı

İsrail’in en önemli mizah yazarı Macaristan doğumlu Ephraim Kishon, on yıl önce 80 yaşında İsviçre’deki evinde yaşama veda etmişti. Yediot Aharonot yayınları Navit Barel’in editörlüğünde Kishon’un eserlerinin tümünü içeren İbranice bir antoloji yayınladı. Kishon’un yaşamı boyunca ikinci lisanı İbranice olarak kaleme aldığı 50’den fazla kitap dünya çapında birçok ödüle layık görülmüş oyunları sahnelenmiş, senaryoları beş filme konu olmuştu.

‘A Kishonesque Book’ (Sefer Kishoni) adlı antolojinin tanıtımında editörü Navit Barel şöyle demekte: “Ephraim Kishon İsrail’e göç ettiğinde tek kelime İbranice bilmiyordu, bu lisana tamamen yabancıydı. Buna rağmen bu lisanda yazmaya başladığında karakterlerin konuşmaları arasındaki farklıları titizlikle yansıtmış, bu duyarlılığı onu İsrail sinemasının en başarılı diyalog yazarı konumuna taşımıştı.”

Ephraim Kishon’un İsrail’e göçü işleyen ‘Sallah Shabbati’, bürokrasiyi eleştiren ‘Blaumilch Canal’ ve yaşlanan bir polis memurunu konu edinen ‘Policeman Azoulai’ en tanınmış eserleridir.

Filmleri, en iyi yabancı lisanda film kategorisinde üç kez Altın Küre kazandı, iki kez Oscar ödülüne aday gösterildi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın