İngiltere’ye yeni bir Holokost anıtı

Londra’da dikilecek bir Holokost anıtının yanısıra, İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkarılacak derslerin unutulmaması amacıyla bir eğitim merkezi kurulacak

İngiltere’ye yeni bir Holokost anıtı

Geçtiğimiz hafta İngiltere’de hükümet yetkililerinin yaptığı bir açıklamada, Londra’nın merkezinde kurulacak yeni bir Holokost anıtı için 75 milyon dolar bütçe ayrıldığı duyuruldu.

Holokost anıtının yakınında kurulacak bir eğitim merkezi, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Yahudilere uyguladıkları kitlesel katliamların unutulmaması yönünde işlev yapacak.

Bu duyuru, Polonya’daki Auschwitz-Birkenau kampının özgürlüğüne kavuşturulmasının 70. yılının anıldığı Holokostu Uluslararası Anma Günü olan 27 Ocak günü İngiltere hükümeti tarafından yapıldı. Aslında Londra’da Hyde Park’ta iki iri kaya parçası üzerinde dikilmiş bir anıtta Tevrat’ın Ketuvim (hüzünlü şarkı ve şiirler içeren) bölümünden alıntılar yer almakta.

Başbakan David Cameron 27 Ocak Salı günü Londra’da katıldığı Holokostu anma töreninde yaptığı konuşmada; Holokost kurtulanlarının artık bu dünyayı terk ettiği günümüzde, geçmişte olanların anısını canlı tutmanın öneminden söz etti.

Cameron şöyle konuştu; “İnsanlık tarihinin en karanlık döneminde öldürülenlerin anısını saygı ile anıyor, Holokost kurtulanlarının ülkemize yaptıkları katkılara hayranlığımızı ifade ediyor, her türlü önyargı ve ayrımcılıkla, omuz omuza mücadelede edeceğimizi belirtmek istiyorum. İngiltere’nin bugün, yarın ve gelecek tüm nesillerin Holokostu hatırlayacağı güvencesini veriyorum.”

Holokost anıtı ve eğitim merkezi kurulacağı haberini memnuniyetle karşılayan İngiltere Başhahamı Ephraim Mirvis; “İnsanlık tarihinin en karanlık dönemini öğrenirsek, böyle bir felaketin tekrarlanmasını önlemiş oluruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın