Doğum kontrol hapı mucidi Carl Djerass yaşamını yitirdi

Doğum kontrol hapı mucidi Carl Djerass yaşamını yitirdi

91 yaşında hayata veda edenYahudi kimyager ve Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Carl Djerassi, 1939 yılında henüz 16 yaşındayken Avusturya’dan kaçmıştı. Doğum kontrol hapının mucidi Carl Djerassi, San Francisco’da yaşamını yitirdi. Stanford Üniversitesi’nde kimya dalında ordinaryüs profesör olan Djerassi, 1951 yılında Mexico City’de başkanlık ettiği bir ekiple birlikte sentetik molekül ‘norethindrone’u geliştirmiş, bu madde de ilk doğum kontrol hapının ana bileşenini oluşturmuştu.

Bu hap kadınların seks yaşamlarında radikal bir değişim getirmiş, ve doğurganlıklarını kontrol altına alma olanağını sağlamıştı. Carl Djerassi kaleme aldığı “This Man’s Pill” adlı kitabında bu buluşun kendi yaşamını da değiştirdiğini, bilimin toplum üzerindeki etkisi üzerine daha çok eğildiğini ifade etmişti.

Carl Djerassi Avusturyalı Yahudi fizikçi bir çiftin çocuğu olarak Avusturya’da dünyaya geldi. 1939 yılında 16 yaşındayken annesi ile ABD’ye göç etti. Mesleği olan kimyagerliğin yanısıra sanata olan merakı ile tanınan Djerassi, şiirler, kısa öyküler ve oyunlar yazmıştı. Paul Klee’nin eserlerinden bir koleksiyona sahip olup yaşamının belirli bir döneminde onları San Francisco Müzesi çağdaş sanat bölümüne bağışlamıştı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın