Efsane yönetmen Mike Nichols veda etti

Nazi Almanya’dan kaçıp meslek yaşamında Hollywood’un efsanevi yönetmeni olmayı başaran Mike Nichols geçtiğimiz hafta 83 yaşında hayata veda etti. ABD’li film yönetmeni, yapımcı ve senarist olan Mike Nichols, Oscar, Emmy, Altın Küre, Tony ve Grammy ödüllerinin tümüne layık görülen 12 yönetmenden biriydi

Broadway ve Hollywood’un efsanevi yönetmeni 19 Kasım Çarşamba günü New York’taki evinde hayata veda etti. ‘The Graduate/Aşk Mevsimi’, ‘Who’s Afraid of Virginia Woolf/ Kim Korkar Hain Kurttan’, ‘The Closer/Daha Yaklaş’ gibi muhteşem filmlere ve ‘Angels in America’ gibi şahane bir diziye imza atan ABD’li yönetmen Mike Nichols, Oscar, BAFTA, Emmy, Altın Küre, Tony ve Grammy ödüllerini alan ender isimlerden biriydi.

Dustin Hoffman’ın oynadığı ‘The Graduate’ filmi ile Mike Nichols, 36 yaşında En İyi Yönetmen dalında Oscar ödülünü kazandı. ‘Working Girl’, ‘Silkwood’ ve ‘The Birdcage’ adlı filmleriyle büyük ticari başarı yakalayan Nichols, Broadway’de yönettiği ‘Barefoot in the Park’, ‘The Odd Couple’, ‘Spamalot’ ve Dustin Hoffman’ın başrolünde ‘Death of Salesman’ oyunları nedeniyle 9 Tony ödülüne layık görüldü.

50 yıllık sinema kariyeri süresince Nichols, Meryl Streep, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Tom Hanks, Kevin Spacey, Robert Redford, Jack Nicholson, Emma Thompson ve Natalie Portman gibi Broadway ve Hollywood’un çok ünlü simaları ile çalıştı.

Asıl adı Michael Igor Peschkowsky olan Nichols, 1939’da ABD’ye göç eden Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1931 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. Rus göçmeni bir ailenin oğlu olarak Viyana’da dünyaya gelen babası bir doktordu. Annesi Brigitte Alman Yahudi’siydi. Nichols Almanya’dan ABD’ye göç ettiğinde 7 yaşında bir çocuktu.

1938 yılının Nisan ayında Naziler Berlin Yahudilerini tutuklamaya başladıklarında Michael (Mike) ile ondan üç yaş büyük abisi Robert tek başlarına ABD’ye doğru yola çıktılar. Kendilerinden birkaç ay önce göç eden babaları onları orada karşıladı. İtalya üzerinden kaçan anneleri 1940’da aileye katıldı. Pavel Nikolaevich Peschkowsky adını Paul Nichols olarak değiştiren baba ABD’de başarılı oldu, ailesini Central Park yakınında bir eve yerleştirdi.

Yönetmen ve senarist olarak Broadway ve Hollywood’da efsane bir isim olan Mike Nichols üç evlilik yaptı, üç çocuğu oldu. Öldüğü güne dek 26 yıl birlikte yaşadığı üçüncü eşi gazeteci Diane Sawyer ile çok mutlu oldu.

ABD’nin sinema ve tiyatro çevreleri geçtiğimiz hafta bir kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Mike Nichols’un ardından üzüntülerini dile getirdiler. Yönetmen Steven Spielberg, “sismik bir kayıp” ifadesini kullanırken, oyun yazarı John Patrick Shanley, “Bir dev nasıl bu kadar zarif olabilirdi?” şeklinde tweet attı, Mike Nichols ile son olarak Maria Callas’ı konu edinen ‘Masterclass’ oyununda birlikte çalışan Meryl Streep ise, “Unutulmaz, yeri doldurulmaz bir adam” dedi.

 

 

 

----------------------

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın