Venedik Gettosu 2016’ya hazırlanıyor

Tarihi Venedik Gettosu dahilindeki müze ve sinagogların onarımının gettonun kuruluşunun 500. yılı olan 2016’da tamamlanması hedefleniyor.

Venedik Gettosu 2016’ya hazırlanıyor

Venedik Yahudi Müzesi ve kentin üç tarihi sinagogunun onarımı için 12 milyon dolar bütçe ayrıldı. ‘Venetian Heritage Council’ / Venedik Mirası Konseyi’nin (uluslararası bir yardım kuruluşu) yaptığı açıklamaya göre onarım çalışmaları, Venedik Gettosu’nun kuruluşunun 500. yılı olan 2016 yılında tamamlanacak.

Venedik Gettosu onarımı için uluslararasında toplanan bağışlar konseyin başkanı Joseph Sitt ile annesi bir Auschwitz kurtulanı olan Yahudi moda tasarımcısı başkan yardımcısı Diane von Furstenberg tarafından yönetilmekte. İtalya Kültür Bakanlığı’nın Venedik temsilcisi Renata Codello, UNESCO’nun bu bölge için planladığı onarım programının gözlemciliğini yapacak.

1953’te kurulan Venedik Yahudi Müzesi 1516’da Yahudilerin adeta hapsedildiği Venedik Gettosu’nun merkezinde yer almakta. Getto içindeki sinagoglardan ikisi halen günlük duaların yapıldığı, basit dış cephelerine rağmen iç dekorasyonları bir mücevher gibi süslü, geçmişleri 16. yüzyıla ait tarihi değeri çok yüksek mekanlar olarak nitelendirilmekte.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın