Ünlü tasarımcı von Fürstenberg Yahudi annesini anlattı

Diane von Fürstenberg, yayınladığı anılarında, hayatını yönlendirmesinde ve mesleğinde başarılı olmasında Holokost Kurtulanı annesi Lily Nahmias’ın büyük etkisi olduğunu dile getirdi

Ünlü tasarımcı von Fürstenberg Yahudi annesini anlattı

Moda dünyasının ünlü tasarımcısı Diane von Fürstenberg, son olarak yayınlanan anılarında, annesinin hayatını Nazi doktor Josef Mengele’nin kurtardığı bilgisini okurlarla paylaşıyor. Fürstenberg’in ‘The Woman I Wanted to Be / Olmak İstediğim Kadın’ adlı kitabının bazı bölümleri The Daily Mail gazetesinde yer aldı.

Kaderin bir cilvesi olarak ‘The Angel of Death / Ölüm Meleği’ olarak tanınan Mengele, Diane Fürstenberg’in o zaman 20 yaşında olan annesi Lily Nahmias’ı Auschwitz’de gaz odalarına giden sıradan çıkarmıştı.

Von Fürstenberg, “Rampada volta atarken, Dr. Mengele doğrudan anneme doğru yürüdü, onu arkadaşının yanından çekip aldı ve sağ taraftaki gruba doğru itekledi” diye yazmakta. Mengele’nin onu kurtarmasının nedeni her halde Lily’nin çok genç olmasıydı. Silah fabrikasında 12 saat çalışıyordu.

Belçika doğumlu Fürstenberg kitabında, kendisini uyuşuk ve güçsüz hissettiği zamanlarda annesinin onu motive ettiğini anlatmakta ve şöyle demekte, “Zevkiz bir işi yapmaya üşendiğimde veya hava soğuk olunca sokağa çıkmaktan vazgeçtiğimde annemi anımsıyorum.

Von Fürstenberg’in annesi Lily, açlıktan ve zayıflıktan yarı baygın binlerce Yahudi ile kamptan ölüm yürüyüşüne çıkanlar arasındaydı, fakat her şeye rağmen hayatta kalabildi.

Tasarımcı Fürstenberg, Lily Nahmias’ın bir Holokost Kurtulanı’ndan normal bir yaşama döndüğü ve anne olduğu süreci açıklıkla yansıtırken, kendi yaşamını da masaya yatırıyor.

Ünlü tasarımcı soyadını, evlendiği Alman prensi Egon of Fürstenberg’ten aldı. Bu soyadını 1972’de eşinden boşandıktan sonra da kullanmaya devam etti. Zaten Fürstenberg’in lüks tasarımları ile ünlendiği, markasını dünyaya duyurduğu yıllar 1970’ler oldu.

The Daily Mail’deki yazısında Fürstenberg, annesi Lily Nahmias’a hayran olmasının sebebinin sadece özgürlüğüne düşkün, yüksek dayanma gücüne sahip bir kadın olmasından kaynaklanmadığını ifade ederken, “Sokağa çıkmak üzere giyindiğinde onu hayranlıkla izlerdim. Aynaya bakarken dudaklarında bir güven duygusu belirirdi” demekte.

InStyle dergisine verdiği söyleşide Diane von Fürstenberg, yaşamını, özgürlüğünü ve yeteneğini annesinin yönlendirmesi ve cesaretlendirmesi ile çizdiğini belirtmekte.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın