Sorumluluk almalarını istiyoruz peki biz onlara sorumluluk veriyor muyuz?

Sorumluluk almalarını istiyoruz peki biz onlara sorumluluk veriyor muyuz?

Çocuklarımıza sürekli birşeyler yapmalarını söylüyoruz. Öğüt veriyoruz, eleştiriyoruz, kızıyoruz, bazen ceza bile veriyoruz. Peki hiç sorumluluk veriyor muyuz? Dikkatinizi çekerim, görev veriyor muyuz diye sormadım. Sorumluluk vermek ile görev vermek arasında ki farkı acaba biliyor muyuz? Verdiğimiz görevin sorumluluğunu almalarına izin veriyor muyuz? diye sorarsam belki farkını anlayabiliriz.

Görev vermek kolaydır, olayların sonucuna katlanmalarına müsade etmek, sadece ihtiyaçları olduğunda ve talep ettiklerinde yolu bulmaları için nerede olduklarını anlamalarını sağlayacak soruları sormak ve onların kendi cevaplarını ve kendi doğrularını bulmalarını sağlamak belki de biz ebeyvnlerin yapabileceği en zor ama en önemli görevimizdir.

Objektif kalabilmek, onlar için en doğrusunu bildiğimizi iddia etmeden geride durabilmek ve gerektiğinde yeni şeyler denemelerine müsade etmek, sonuçları ile yüzleşmeye izin vermek; işte bu sorumluluk almalarına izin vermek demek oluyor.

Lafta anlatması pek  kolay olsa da kültürel alışkanlıklarımız ve öğretilerimizden dolayı uygulamak pek zor bu görevi. Sevgimizin ve varlığımızın sürekli olarak orada olduğunu bilmeleri belki de bir ebevyn olarak verebileceğimiz en güzel hediyedir. Hepimize kolay gelsin diyorum. Mevsime uygun keyifli kış geçirmemizi umuyorum.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyaz Perdeden Seçmeler

Evliya Çelebi: Ölümsüzlük Suyu

17. yüzyılda yaşamış olan meşhur Evliya Çelebi’yi çocuklarınıza anlatmak için muhteşem bir fırsat. Çünkü Evliya Çelebi 400 yıl sonra tekrardan uyandı ve 21. yüzyıldan Can ile kurduğu dostluk sayesinde o da bizleri tanıyabilecek.

Kitap Kurdu

2+ yaş çocuklar için hem eğitici hem öğretici hem de eğlendirici bir seri. Marsık yayınları.

Sergi... Fuar...

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 8-16 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de kapılarını açacak.

Miro ve eserleri 1 Şubat’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın