Geçmişe bak geleceği şekillendir

İtalyan Sinagogu’nda 26 Ekim Pazar akşamı bir ilk yaşandı. İtalyan Cemaati Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Nissim Behar, Türkiye’deki İtalyan Cemaati’nin geliştirilmesine katkılarından dolayı, ‘İtalya Yıldızı Nişanı’na layık görüldü

Geçmişe bak geleceği şekillendir

İtalyan Cemaati Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Nissim Behar, Türkiye’deki İtalyan Cemaati’nin geliştirilmesine katkılarından dolayı, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından ‘İtalya Yıldızı Nişanı’na layık görüldü.

Comunità Italiana di Istanbul’un düzenlediği gecede, İtalya İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Nissim Behar’a nişan ve diplomasını takdim etti.

Gecede Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, İsrail Başkonsolosu Shai Cohen, diplomatik yabancı misyon şefleri,  yerel yönetim başkanları ve mensuplarının yanı sıra kurum, dernek ve kuruluşlarının başkanları ile Nissim Behar’ın ailesi ve sevenleri hazır bulundu. ‘Nissim Behar’ı Onurlandırma Gecesi’nin sunuculuğunu İtalyan Sinagogu Gabayı Mihael Mişel Hodara yaptı. Hodara, ilk sözü İtalyan Cemaati Başkanı Raffaele Rıfat Behar’a verdi.

Raffaele Rıfat Behar,  Behar’a hitaben “Yahudi mirası ve kültürünün Avrupa’da ve Türkiye’de toplumlara tanıtmayı amaçlayan etkinliklerin yapıldığı günümüzde Devlet Nişanı ile onurlandırıldınız. İtalyan Musevi Cemaati Başkanlık göreviniz süresince yorulmaksızın cemaatimiz üyelerini desteklediniz. Daima manevi destek sağladınız. Takdire şayan bir tavır sergilediniz. Ayrıca İtalya ile olan bağlarımızı canlı tuttunuz” dedi. Raffaele Rıfat Behar, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından İtalya Yıldızı Nişanı’na layık görülmesinden dolayı İtalyan Musevi Cemaati olarak duydukları onuru da dile getirdi. Behar, “Devlet nişanı, İtalya ile dostluk ve işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesi, İtalya ile bağların güçlendirilmesi hususunda yapılan çalışmalar doğrultusunda verilmektedir. Ancak, bu ödülün verilmesinde katkıda bulunan İtalya eski Başkonsolosu Sayın Gianluca Alberini’ye de teşekkürlerimizi sunarız” dedi. Behar, Washington’da bulunduğundan geceye katılamayan Gianluca Alberini’nin mesajını okudu. Mesajda Alberini verilen ödülün Yahudi İtalyan topluluğu için yürütülen çalışmalar ve hayır işleri vesilesi ile takdim edilmesinden duyduğu mutluğu belirtti. Rıfat Behar, geceye katılanlara şahsı ve yönetim kurulu adına teşekkür edip ödül törenine geçildi.

İtalya Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante’nin yurtdışı gezileri sebebi ile katılamadığı törende İtalya İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo hazır bulundu. Bravo konuşmasında İtalya Yıldızı Nişanı’nın yurtdışında bulunan İtalyan Cemaatindeki dostluğu, başarılı bir girişimciliği ve ilişkilerden geliştirilmesi için harcanan çabaları onurlandırmak adına verildiğini belirtti. 1947-1977 yılları arasında İstanbul’da bulunan Banca Commerciale Italiana Bankası’nda üstlendiği görevleri ve bankanın tasfiyesindeki gösterdiği özverili çalışmalarından dolayı Behar’a takdim edildiğine değindi. Daha sonra Nissim Behar’a ‘İtalya Yıldızı Nişanı’nı takıp diplomasını verdi.

Nissim Behar sözlerinde İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya, İtalya Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante’ye, İtalya İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo’ya, İtalya eski Başkonsolosu Gianluca Alberini’ye, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’ya, Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’ye, İtalyan Musevi Cemaati Başkanı’na, torunu Beri Koronyo’ya sevgi ve teşekkürlerini sundu.

Türk Musevi Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh konuşmasında, geçmişi öğrenip geleceğe yürümek gerektiğinin iyi bir örneğinin Nissim Behar’ın olduğunu vurguladı.

Beri Koronyo dedesi için “Hani her dediği ‘doğru’ her bakışı ‘ifadeli’ her hareketi ise ‘tutarlı’ büyükler vardır bazı ailelerde, işte dedem o kişidir benim için…” ifadesinde bulundu. Cemaatinde, iş çevresinde en saygın kişiliklerinden biri olan Nissim Behar’ın kısaca özgeçmişine değindi. İş hayatındaki başarısının ve tutuculuğunun zorlu geçen bebeklik, çocukluk ve hatta gençlik yılları ona kattığı bir özellik olabileceğini vurguladı. Aslında çocukluk yıllarında doktor olma hayali kuran dedesinin, şartların zorlamasıyla iş hayatına erken ve hızlı girmek durumunda kalması, Banca Commerciale Italiana’da 35 yıl önemli görevler üstlenip, tasfiyesi zamanında gösterdiği özene değindi. Her zaman takdir ile karşılanan Nissim Behar’ın uzun yıllar İstanbul Bankası’nda dış ilişkiler koordinatörlüğü, şube müdürlüğü ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttüğüme değindi. “İstikrar, aidiyet, profesyonellik abidesi özelliklerini taşıyan Nissim Behar’ın Profilo Holding’de finans koordinatörlüğünden ve yönetim kurulu üyeliklerine kadar farklı görev üstlenmesine sebep olmuştur. Yoğun tempoda ve ağırlıklı İtalya’ya olmak üzere, seyahatler ile geçen iş hayatının yanında, cemaatine karşıda her zaman sorumluluklarını bilmiştir” dedi.  “Gençlik kolları ve idare heyetinde başlayan cemaat hayatı, uzun yıllar devam etmiş, bizleri cemaatimizde görev almaya yönlendirmiş, sorumluluklarımızı bilmemiz konusunda hep telkinde bulunmuştur” diye sözlerine devam etti. Bankacılık ve finans duayeni olan Nissim Behar 65 yıllık iş hayatından sonra emeklilik kararı alması ve 50 yıl süre ile İtalyan Musevi Cemaati yönetiminde görev alması ailesinin onunla gurur duyacağı özelliklerden sadece birkaçı olduğunu belirtti. “2013 yılında kendisine İtalyan Cemaati’nin ‘Onursal Başkanı’ payesi verilmesi o yıl gururların en büyüğünü yaşattı bizlere…” dedi. Nissim Behar, aktif cemaat hayatı boyunca İtalyan Musevi Cemaati’nin devamını sağlamak, kendi gelenek ve adetlerini kaybetmemek için çok çalışıp çok gayret sarf etmesi bu ödülün layığı ile hak ettiğini vurguladı.

Gecenin sunucusu Mihael Mişel Hodara İzmir’in soprano sanatçısı Doçent Linet Şaul ile Doçent Jerfi Aji konuklara piyano dinletisi sunmak üzere Teva’ya davet etti Şaul ve Aji gecenin anlamına uygunluğu açısından iki İtalyan, iki de Sefarad eseri seslendirme seçtiklerini ifade ettiler.

Daha sonra Ehal’in kapıları Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Nissim Behar tarafından açılarak Hazan Şimon Asayas tarafından Anoten duası okundu. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın