Julius ve Ethel Rosenberg mektupları internet ortamında

Julius ve Ethel Rosenberg mektupları internet ortamında

Soğuk Savaş döneminde casuslukla suçlanan Yahudi çiftin birbirine yazdığı 500’den fazla mektup koleksiyonu artık bir web sitesinde yer alıyor.

Yeni kurulan bir web sitesinde Sovyet casusu olmakla suçlanan Julius ve Ethel Rosenberg’in hapiste bulundukları süre içinde birbirlerine yazdıkları 500’ü aşkın mektup koleksiyonuna yer verildi. Boston Üniversitesi Howard Gotlieb Arşivi tarafından hazırlanan web sitesi geçtiğimiz hafta yaşama geçirildi.

Son güne dek masum olduklarını ileri süren Rosenbergler, gizli bilgileri Sovyetler Birliği’ne sızdırdıkları suçuyla idam edilmişti. Yahudi çiftin 1953’te infaz edilmesi o dönemde tüm dünyadan eleştirilere hedef oldu, bu konu günümüze dek öğrencilerin, akademisyenlerin, sanatçıların, müzisyenlerin ve sinemacıların ilgisini çekmeye devam etti.

Rosenberglerin oğulları Michael ve Robert’ten alınan mektup koleksiyonu, çiftin avukatları Emanuel Bloch ile yazışmalarının yaklaşık üç düzine örneğine de yer veriyor. Koleksiyonda o dönemde basında bu konuyla ilgili yayınlanmış çok sayıda yazı da bulunuyor.

Rosenberglerin web sitesinde yüksek çözünürlükte yer verilmiş dijital mektupları arasında Ethel’in 19 Haziran 1953’te oğullarına yazdığı ve masum olduklarını bir kez daha söylediği mektup oldukça ilgi çekici.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın