Modern İbranice’nin babası Eliezer Ben Yehuda unutulmadı

Modern İbranice’nin babası sayılan Eliezer Ben Yehuda, Belarus’un Glubokoe kentinde düzenlenen törenle anıldı

Modern İbranice’nin babası Eliezer  Ben Yehuda unutulmadı

Eliezer Ben Yehuda, Minsk kentinin 100 km kuzeyinde yer alan Glubokoe kenti merkezinde 11 Eylül Perşembe günü düzenlenen bir törenle anıldı. Törenin Glubokoe’de yapılmasının sebebi, 1922 yılında Kutsal Topraklar’da ölen Ben Yehuda’nın Yahudilik eğitimini bu kentte almış olması ve eşinin bu kentte doğmuş olmasıydı.

2010 yılında bu meydana dikilen Eliezer Ben Yehuda heykelinin önünde gerçekleşen törene İsrail’in Belarus Büyükelçisi Yosef Shagal ile Ben Yehuda’nın ülkesinde ünlü bir şef ve yemek eleştirmeni olan torun çocuğu Gil Hovav da katıldı. İbranice lisanında yaptığı konuşmada Hovav “Vizyon sahibi değerli bir kişi olmasının yanı sıra büyükbabamın babası saygınlık görmeye pek düşkün bir kişiydi. Kendisine daha fazla saygı gösterilmesi gerektiğini düşündüğü kişilerle münakaşa etmekten çekinmezdi. Hak ettiği saygıyı gördüğünü söyleyemem” dedi.

1858’de Luzhki keninde doğan Ben Yehuda laik bir eğitim görmüş, ardından Glubokoe’de Yahudilik eğitimi almıştı. 1881 yılında Osmanlı yönetimi altındaki Filistin’e göç etmiş ve kendini İbranice’nin modernleştirilip canlandırılmasına vakfetmiş, bu lisanda yer almayan sözcükleri türetme yönünde çalışmalar yapmıştı.

Belarus’da Limmud’un kurucusu Chaim Chesler, birçok ünlü Yahudinin bu topraklarda doğduğunu belirterek, Minsk Ulusal Müzesi’nde bu konu ile ilgili bir serginin açılacağı bilgisini verdi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın