Fransa’nın göbeğinde ‘Yahudilere Ölüm’ kasabası

Nazi avcısı Simon Wiesenthal’ın kurduğu ve onun adını taşıyan merkez, Fransa’nın Loiret bölgesindeki “La Mort aux Juifs” (Yahudilere Ölüm) adındaki yerin adının değiştirilmesini talep etti.

Fransa’nın göbeğinde ‘Yahudilere Ölüm’ kasabası

İnanılması güç de olsa Fransa’da ‘La Mort aux Juifs’ (Yahudilere Ölüm) adlı bir yerin bulunduğu bir gerçek… Haçlılar döneminden beri bu adın kullanılıyor olması Holokost’a rağmen bölgede antisemitizmin boyutları hakkında bir fikir veriyor.

Ünlü Nazi avcısı Simon Wiesenthal tarafından kurulan merkez, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’e yazılı başvurusunda ‘La Mort aux Juifs’ (Yahudilere Ölüm) adındaki yerin adının değiştirilmesini istedi. Yazılı mesajda, merkezin uluslararası direktörünün Fransa’da ‘La Mort aux Juifs’ adlı bir mekânın var olmasını hayret verici bir durum olarak değerlendirdiği ifade edildi. Mesajda “Fransa’nın Nasyonal Sosyalizmden ve Vichy Hükümetinden kurtulmasından 70 yıl geçmesine rağmen bu türde bir ismin gözden kaçmış olması oldukça çarpıcı bir gerçek” ifadesi kullanıldı.

“La Mort aux Juifs”in bağlı olduğu Courtemaux Belediye Başkan Yardımcısı böyle bir taleple daha önce de karşılaşıldığını belirterek “Günümüzden yirmi yıl önce görevde olan belediye meclisi buranın adının değiştirilmesi önerisini reddetmişti. Gülünç bir durum çünkü burada Yahudilerden nefret söz konusu değil. Bu mekânın Ortaçağ’dan günümüze ulaşan ismini niçin değiştirelim ki? Eski isimlere saygı göstermek gerekir” şeklinde konuştu.

1992 yılında ırkçılığa karşı halkların dostluğunu savunan bir sivil toplum kuruluşu Courtemaux belediyesine ve içişleri bakanlığına benzer bir taleple başvurmuş ancak olumlu bir sonuç alınamamıştı.

İspanya’da da çok benzer bir durum var. İspanya’nın kuzeyindeki bir kentin ‘Castrillo Matajudios’ (Castrillo Yahudileri Öldür) olan isminin değişmesi yönünde kent ahalisinin isteği ile geçtiğimiz mayıs ayında bir referandum yapıldı. Referandum sonucu kent isminin ‘Mota de Judios’ (Yahudi Tepesi) olarak değiştirilmesi kararı alındı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın