Yeniköy Rotary’nin konuğu Suzi Sabaner

Sosyal Hizmet Uzmanı Suzi Sabaner 20 Ağustos günü Yeniköy Rotary’nin olağan toplantısına konuk konuşmacı olarak davet edildi

Yeniköy Rotary’nin konuğu  Suzi Sabaner

The Sofa Otel’de gerçekleşen günde Sabaner, ‘Zorluklarla Başa Çıkabilme Kapasitemizi Güçlendirme Yolları’ konu başlıklı sunumunda kişinin kendine göre karşılaştığı sıkıntılar, kaotik durumlar, mücadeleler ve kayıplara karşı nasıl davranması gerektiği konusunda aslında çok basit olan fakat bilimsel olarak kanıtlanmış çözümler ve örnekler sundu.

Sabaner şöyle devam etti: “Bu yollardan ilki mizah gücümüzü kullanabilmekte saklıdır. Her korkunç gibi gözüken olayı, aslında gülümseyerek ve de komik taraflarını düşünerek ele alırsak hem acımız hafifler, zorluklarla daha kolay baş edebiliriz, hem de buradan edindiğimiz tecrübeler, bizi hayatta yükseltecek edinimlere dönüşebilir. İkinci yol gülümsemektir. Yüz kaslarını gülümseme şeklinde sabitleyen botoks denemelerinde bile, beynin otomatik olarak mutluluk hormonu olan endorfin salgıladığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Mutlu olmanın sırlarından üçüncüsü akışta olma teorisidir. Hayatta en çok sevdiğimiz aktiviteyi, hobiyi bulabilir ve gerçekleştirebilirsek, kendimizden geçerek keyif alabilecek ve tüm konsantrasyonumuzla kendimizi yaptığımız işe vererek, akışta olup, sıkıntılarımızdan kurtulabiliriz. Yardımseverlik de başka bir mutlu olma yoludur. İhtiyaçlı ve muhtaç birine yardım etmek, insana hem kendini iyi hissettirir hem de karşı tarafa verdiği mutluluk sayesinde kendi özgüveni artar. Hayatta sahip olduğumuz tüm güzellikler için bir şükran listesi çıkarmak da ayrıca mutlu olmanın başka bir sırrıdır. En basit gözüken nefes alabilmek, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek bile aslında büyük mutluluk kaynağı olmalıdır.”

Sunumun ardından Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Suzan Sabaner, yumuşak sesi ve kalbe dokunan sunumu için Suzi Sabaner’e teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın