Paul McCartney ve ilişkileri…

Ünlü kişilerin Yahudilerle ilişkilerini irdeleyen Seth Rogovoy, ‘Sir’ unvanına sahip efsanevi Beatles grubunun elemanlarından Paul McCartney’in eşleri ve dostları hakkında pek de bilinmeyen bazı gerçekleri ortaya çıkardı

Paul McCartney ve ilişkileri…

71 yaşındaki Paul McCartney’in son yarım yüzyılda kurduğu aşk ilişkileri, işbirliği yaptığı kişiler, kurduğu ortaklıklar, kız arkadaşları ve eşleri incelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor.

McCartney’in yeni albümü ‘New’, Mark Ronson’un ortak yapımcılığında yayınlandı. Popüler müzikte son yılların en başarılı yapımcılarından biri olan Mark Ronson’un asıl soyadı Aaronson olup kendisi zengin bir Yahudi ailesinin oğludur. Ronson, McCartney’in Nancy Shevell ile hayatını birleştirdiği 2011 yılında Yom Kipur’un ertesi günü gerçekleşen düğün töreninde DJ’lik yapmıştı. Kipur günü müstakbel gelinle damat McCartney’in evinin ve Beatles’ların şarkılarının çoğunu kaydettikleri Abbey Road Studios’un yakınındaki St. John’s Wood’daki liberal sinagoga gelmişlerdi.

Nancy Shevell ilk Yahudi Bayan McCartney değil, bu onur McCartney’in ilk eşi Linda Eastman’a ait. New York’ta doğan Linda Eastman, Rusya’dan göç etmiş Yahudiler olan Lee Eastman (asıl adı Leopold Vail Epstein) ile Louise Sara Lindner’in kızıydı.

Linda Eastman ile McCartney’in kızı Stella McCartney ünlü bir moda tasarımcısı olunca aslında bir aile geleneğinin ayak izlerini takip etmiş oluyordu. Çünkü anne Linda’nın büyükbabası Max J. Lindner, Cleveland ve Ohio’nun en büyük kadın konfeksiyon dükkanlarının sahibi Lindner Company’nin kurucusuydu. Cleveland’ın ileri gelenlerinden olan Max J. Lindner aynı zamanda büyük bir yardımseverdi.

1969’da hayatlarını birleştiren McCartney ile Linda Eastman, müzik dünyasının en iyi anlaşan çifti olarak Eastman’ın kansere yenik düştüğü 1998’e dek birlikteliğini sürdürdü. Eğlence dünyası ünlülerinin avukatı olan Linda’nın babası Lee Eastman, Beatles’ların Brian Epstein adlı menajerlerinin yaşamını yitirmesinden sonra McCartney’in menajerliğini üstlendi. Oysa Beatles’lardan John Lennon, McCartney’in kayın pederinin menajerliğine karşı çıkıyor, Rolling Stones’ların menajeri Allen Klein ile çalışmak istiyordu. Menajerlik konusundaki anlaşmazlığın Beatles’ların dağılmasının sebeplerinden biri olduğu söylenir. Linda Eastman’ın erkek kardeşi John Eastman, babası Lee Eastman’dan devraldığı McCartney menajerliğini uzun yıllar sürdürdü.

Aslında Linda Eastman, McCartney’in hayatına giren ilk Yahudi kadın değildi. 23 yaşındaki senaryo yazarı Francie Schwartz 1968’de McCartney’in ilgisini çekmek için New York’tan Londra’ya gelen bir Yahudi’ydi. Ne var ki o dönemde McCartney, Jane Asher ile nişanlıydı ve yakında evleneceklerdi. Jane Asher bir Hindistan gezisi dönüşünde Schwartz ile McCartney’i uygunsuz bir şekilde yakalayınca nişan bozuldu. Bir süre sonra McCartney, Linda Eastman ile tanışınca Francie Schwartz ile ilişkisini kesti.

Kaynakça/Times of Israel

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın