“Tüm zamanların en iyi aktrisleri”nden Lauren Bacall yaşamını yitirdi

Hollywood dünyasının ateşli dilberi Lauren Bacall 89 yaşında yaşamını yitirdi. New York’a göç eden bir Yahudi ailenin kızı olarak dünyaya gelen ve asıl adı Betty Joan Perske olan ünlü oyuncu, İsrail eski Devlet Başkanı Şimon Peres’in de kuziniydi

Oscar ödüllü ABD’li film yıldızı Lauren Bacall, 89 yaşında hayatını kaybetti. Lauren Bacall’ın ölümü, eski eşi Humphrey Bogart’ın ailesi tarafından Twitter üzerinden duyuruldu. Dumanlı sesiyle hafızalara kazınan Lauren Bacall, bakışlarından ötürü “vamp kadın” olarak da anıldı.

‘Derin Uyku’ (The Big Sleep), ‘Milyoner Avcıları’ (How to Marry a Millionaire) ve “Şark Ekspresinde Cinayet” (Murder on the Orient Express) filmlerinin de aralarında bulunduğu 60’tan fazla yapımda rol aldı. 19 yaşında manken olarak başarılı kariyerine başladı. Daha sonra gelecekteki eşi Humphrey Bogart ile beraber ‘Sahip Olmak Veya Olmamak’ adlı filmde oynamak için davet aldı.

Hollywood’un en güzel kadınlarından biri unvanına sahip olan Lauren Bacall, Humphrey Bogart ile savaş dönemi dramlarında, John Wayne ile aksiyon filmlerinde, Gregory Peck ile romantik filmlerde, Marilyn Monroe ile ‘Nasıl Milyoner İle Evlenilir?’ adlı filmde de komedi filminde oynamıştı.

‘To Have and Have Not’ filminde rol arkadaşı Bogart’a, “Islık çalmayı biliyorsun değil mi? Dudaklarını birleştirip üfleyeceksin” dediği sahne ile ölümsüzleşti. Humphrey Bogart genç yaşta 1957’de öldüğünde Lauren onun tabutuna bir düdük bırakmıştı.

Kendine has bakışları ile dikkati çeken ve vamp bir tarzı olduğu söylenen Lauren işin aslını şu sözlerle açıklamıştı: “Sinirden ve heyecandan o kadar titrerdim ki başımı sabit tutmanın tek yolu çenemi göğsüme doğru indirip bakışlarımı Bogie’ye (Bogart) doğru kaldırmaktı. ‘The Look’un (bakış) çıkış noktası bu oldu.”

16 Eylül 1924’te New York’ta dünyaya gelen Betty Joan Perske, Polonya ve Romanya göçmeni bir ailenin kızıydı. Pazarlamacı babası ile sekreter annesi Betty henüz beş yaşındayken boşandılar. Annesi tarafından yetiştirilen Betty ünlenmeye başladığında annesinin genç kızlık soyadı Bacall’ı tercih etti.

Model olarak başarı gösterip Harper’s Bazaar dergisine kapak olması beyaz perdeye geçişine olanak sağladı. 19 yaşında ‘To Have and Have Not’ filminde Bogart’ın karşısında oynadığında haftada sadece 125 Dolar kazanıyordu. Böylece Hollywood’un en büyük aşk öykülerinden biri başlamış oldu. Lauren Bacall 46 yaşındaki Humphrey Bogart ile evlendi.

Ailesi ve arkadaşları için halen Betty olan genç aktris Hollywood’un ünlüleri ile peş peşe filmler çeviriyor, şöhretin zirvesine tırmanıyordu. Ama Bogart-Bacall ikilisinin peri masalı Bogart’ın gırtlak kanserine yenilip 1957’de yaşamını yitirmesi ile son buldu. Son oynadığı film başarısız olunca genç dul şansını Broadway’de denedi ancak eleştirmenlerin hedefi oldu.

İki binli yıllara dek sinema kariyeri süresince çok sayıda filmde oynayan Lauren Bacall, iki kez Tony ödülü kazandı. 2006’da HBO’nun ‘The Sopranos’ dizisinde rol aldı. Otobiyografik kitabı “By Myself” 1980’de National Book Award (Ulusal Kitap Ödülü) kazandı.

Bacall, yıllardır tanıdığı arkadaşı Barbra Streisand’ın yönettiği, ‘The Mirror Has Two Faces’ (Aşkın İki Yüzü) filmiyle ilk kez Akademi Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı elde etmiş ancak ödülü alamamıştı. Kariyeri süresince Oscar kazanma şansını bulamayan Bacall, 2009 yılının 14 Kasım günü (Yaşam Boyu Başarı Oscarı) Akademi Onur ödülüyle ödüllendirildi.

Lauren Bacall, Amerikan Film Enstitüsü tarafından belirlenen Tüm zamanların en iyi aktrisleri listesinde 20. sırada yer aldı. Polonya asıllı dünyaca ünlü politikacı ve Nobel Barış Ödülü sahibi İsrail eski Devlet Başkanı Şimon Peres’in (Szymon Perske) kuzini olup aynı soyadı paylaşıyorlardı.

Lauren üç çocuk sahibiydi. Leslie and Stephen, Humphrey Bogart ile evliliğinden, Sam da sekiz yıl evli kaldığı ve 1969’da boşandığı Jason Robarts’dan olan çocuklarıydı.

 

Şimon Peres: Lauren Bacall zor bir kadındı

Şimon Peres, Lauren Bacall’ın ölümünün ardından yaptığı açıklamada, aynı aileye mensup olduklarını ancak nasıl akraba olduklarını bilmediğini söyledi. Peres Hollywood’un ünlü oyuncusu ile ilk kez 1950 yılında bir araya geldiklerini, Bacall’ın zor bir kadın olduğunu şu sözlerle anlattı: “O dönemde Lauren Bacall şöhretinin zirvesinde, çok güzel ve çok güçlüydü. Bana oyunculuktan, aşktan ve zor bir kadın olduğundan söz etti. Onurunu korumayı bilen bir kişiydi, kolaylıkla sohbet edilecek biri değildi. Hoş bir sohbetimiz oldu, bu kadar. Ben sinema dünyasına pek yakın biri olmadım, ayrı dünyaların insanlarıydık. Sanırım babası ile araları pek iyi değildi. Onunla bu konuya girmedim, çünkü işlerine burnumu sokmak istemedim.” Aynı soyadına sahip olduklarını öğrendiğinde Lauren Bacall, Şimon Peres ile görüşmek istemiş bir araya geldiklerinde aynı aileye mensup olduklarını keşfetmişlerdi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın