Kişisel ilişkiler her koşulda devam ediyor

İsrail’in Gazze’yi bombaladığı sırada kızı ve torununu yitiren Khan Younis’li bir büyükanne, her şeye ragmen İsrailli doktorlara güven duygusuyla iki yaşındaki kalp hastası torununu tedavi ettirmek üzere Holon’daki Wolfson Hastanesi’ne götürüyor

Kişisel ilişkiler her koşulda devam ediyor

Gazze’nin güneyindeki Khan Younis’ten Tel Aviv yakınlarındaki Holon’da yer alan Wolfson Tıp Merkezi arasındaki yolu Haniyah Shaer ile iki yaşındaki kız torunu Hala Aradha bir saat gibi kısa bir zamanda kat ettiler.

Geçtiğimiz hafta İsrail ile Hamas arasındaki 72 saatlik ilk insani ateşkes sırasında küçük Hala’nın hastanenin çocuk kardiyolojisi bölümünde randevusu vardı. Henüz sekiz aylıkken Hala bu hastanede ciddi bir kalp rahatsızlığı tedavisi görmüştü. Küçük kız  17 Temmuz’da başlayıp 5 Ağustos’a dek devam eden İsrail’in operasyonundan sonra Gazze’den hastaneye tedavi için dönen ilk hasta oldu.

Hala, Wolfson Hastanesi’nde gönüllü bir doktor ekibinin oluşturduğu ve gelişmekte olan ülkelerden kalp hastası çocukları tedavi etmeyi amaçlayan Save a Child’s Heart’ın (SACH) bugüne dek tedavi ettiği ve sağlıklarına kavuşturduğu Filistinli 300 çocuktan biri.  Kurulduğu 1995’ten günümüze, SACH yaşları 0-8 arası, çoğunluğu Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden 3bin çocuğu sağlıklarına kavuşturdu.

Büyükanne Haniyah Shaer, “Bu koşullarda buraya gelmek oldukça sinir bozucuydu. Eğer önceki gibi füzeler yağdırılıyor, bombalar atılıyor olsaydı gelemeyecektik. Bu üç günlük ateşkes bizim için iyi oldu. Khan Younis’te insanlar normal yaşama döndüler,” demekte.

Büyükanne ilkin Khan Younis’in İsrail operasyonundan etkilenmediğini söylediyse, daha sonra söylemini değiştirdi ve gözyaşları içinde kızlarından biri ile erkek torunlarından birininin iki hafta önceki bombardımanda yaşamlarını yitiridiğini anlattı. O bombardıman sırasında evde bulunan diğer bir kız torununun da yaralandığını, doğu Kudüs’teki Al-Maqasid Hastanesi’ne kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Bu üzüntüsüne rağmen Haniyah Shaer torunun Wolfson Hastanesi’ne taşımaktan kaçınmadı. “Ne yapabilirdim? Eğer bir çocuğun tedavisi Gazze’de yoksa İsrail’e gönderiyorlar. İsrailliler onlara iyi bakıyorlar. Bizlere de iyi davranıyorlar, çok şükür ayrımcılık yapmıyorlar” diyen büyükanne, Hala ile ikiz erkek kardeşinin aile için çok değerli olduklarını 16 yıl çocuk yapamayan  annelerinin Mısır’da  tedavi gördükten sonra ikizleri dünyaya getirdiğini anlattı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın