Menahem Golan yaşama veda etti

Menahem Golan, Charles Bronson ve Chuck Noris’in kariyerlerinde önemli bir adım oluşturmuş filmlerin yapımcılığını üstlenen çok başarılı bir prodüksiyon şirketi ‘Cannon Group’un başkanlığını yapmıştı

Menahem Golan  yaşama veda etti

İsrailli efsanevi yönetmen/yapımcı Menahem Golan geçtiğimiz hafta 85 yaşında hayata veda etti. Ülkesi sinemasına katkıları ve 1980’lerde Hollywood sinemasında etkin bir rol oynaması nedeniyle Golan, İsrail Ödülü’ne layık görülmüştü. Kuzeni Yoram Globus ile birlikte Menahem Golan, Charles Bronson ve Chuck Noris’in kariyerlerinde önemli bir adım oluşturan Delta Force gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen çok başarılı bir prodüksiyon şirketi ‘Cannon Group’un başkanlığını yapmıştı.

Yönetmenliğini yaptığı ‘Operation Thunderbolt’ adlı film, Uganda’ya kaçırılan uçaktaki İsraillileri kurtarmak üzere İsrail Savunma Güçlerinin giriştiği dramatik operasyonu konu edinir. Bu film Menahem Golan’a 1978 yılında Yabancı Lisanda En İyi Film dalında Akademi Ödülü’nü kazandırdı.

Bu filmde şimdiki İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun operasyon (Entebbe) sırasında öldürülen kardeşi Yoni (Yonathan) Netanyahu karakterini ünlü şarkıcı Yeoram Gaon canlandırmıştı.

Golan İngilizce ve İbranice lisanlarında ürettiği filmlerini çok çabuk ve ucuza tamamlaması ile de ünlüydü. Televizyonun popüler bir eğlence ve mizah programında onun hakkında, “Golan, bir buçuk saatlik bir filmi, bir saat on beş dakikada çekebilen tek kişidir,” ifadesini kullanmıştı.

Menahem Golan ile Yoram Globus ikilisinin ‘Cannon Group’ şirketinin 10 yıllık bir süre içinde çevirdikleri onlarca aksiyon filminde Chuck Norris, Sylvester Stallone ve Michael Dudikoff gibi ünlü aktörler rol aldılar. Menahem Golan ile Yoram Globus ikilisini konu edinen Hilla Medalia’nın yönetmenliğindeki ‘The Go-Go Boys’ adlı filmin gösterimi bu yıl Cannes’da yapıldı. Film İsrailli yönetmen/yapımcı iki kuzenin 1980’de kurdukları ve 1989’da terk ettikleri ‘Cannon Group’ şirketinin Hollywood film piyasasında kendine nasıl saygın bir yer edindiğine odaklanmakta. ‘The Go-Go Boys’ bu iki adamın inişler ve çıkışlarla dolu mesleki yaşamları süresince aralarındaki karmaşık ilişkiyi de gözler önüne sermekte. İkilinin yapımcılığını üstlendikleri filmlerden bölümlerin de aktarıldığı belgesel film, Sylvester Stallone, Jon Voight ve Charles Bronson gibi sinema dünyasının ünlü simaları ile gerçekleştirilmiş küçük söyleşilere de yer vermekte.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın