Buram Buram Yaz Ajanda’m

İmdaaaat! Havalar giderek ısınıyor. Sıcak hava neyse de, yapış yapış nem olmasa bari… Gündüz saatleri klimalı ortamlarda idare ediyoruz alında, peki ya akşamları? Sıcağın hepimizi buram buram sardığı Ağustos akşamları için size harika önerilerim var. Açıkhava konserleri, deniz kıyısında yenilecek yemekler, açık ve havadar ortamlar ve dahası...

BU KONSERLER KAÇMAZ

Türkiye’nin en uzun süreli konser serisi olan Turkcell Yıldızlı Geceler, bu yıl da olağanüstü bir atmosfer ve heyecanla sürüyor. Yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en güzel ve ‘havadar’ sahnesi olan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Turkcell’in 20. yılı onuruna birbirinden ünlü yerli ve yabancı sanatçılarla dolup taşıyor. Bu konserler serisi kapsamında, en çok gözüme çarpanlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki, ilk solo turnesini gerçekleştiren ve 9 Ağustos’ta sahne alacak olan R&B sanatçısı Iyeoka – hiç kuşkusuz buğulu sesi Açıkhava sahnesini dolduracak. Ladino müziğinin sıra dışı yorumcusu Yasmin Levy 28 Ağustos’ta aramızda. İspanyol Flamenko’su, Arjantin tangosu ve Portekiz fadosu dinlemek isteyenler bu konseri kaçırmasın. Yunan müziğinin efsane ismi George Dalaras, 29 Ağustos’ta Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde sevenleri ile buluşuyor. 2CELLOS olarak bilinen ve çelloyu yeni bir seviyeye taşıyarak kayda değer bir başarı elde genç Hırvat Müzisyenler Luka Sulic ve Stjepan Hauser ise 31 Ağustos’ta unutulmaz bir konser verecekler. Bu ses getirecek etkinliklerin dışında, çok ilgi çekeceğini düşündüğüm diğer performanslar ise “düetler” olacak: Birsen Tezer & Bülent Ortaçgil, Mustafa Ceceli & Lara Fabian, Yavuz Bingöl & Öykü Gürman ve Nükhet Duru & Timur Selçuk hayranları ile buluşmaya hazırlanıyor. Fazla oyalanmadan biletlerinizi satın almanızı öneririm (konserlerin tam listesine ulaşmak için: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/84032203/ISTANBUL/tr).

PÜFÜR PÜFÜR FİLMLER

İstanbul’un en ‘trendy’ AVM’lerinden Zorlu Center meydan katı park alanında sinemaseverlere özel bir yaz programı hazırlamış. Zorlu Center’ın sinemasever ziyaretçileri (temmuz ve) ağustos ayı boyunca, her perşembe açık havada film izlemenin keyfini yaşatmaya davet ediyor. Dünyaca ünlü gişe rekortmeni ‘Hobbit’ , ‘Örümcek Adam’, Disney’in eğlenceli animasyonlarından ‘Uçaklar’ gibi birçok ses getirmiş film, doğa ile iç içe tasarlanmış Zorlu Center meydan katı park alanında sinemaseverlerle buluşuyor. Temmuz filmleri kaçtı diye üzülmeyin, önümüzde daha koskocaman bir ağustos ayı var. Ağustos filmleri şöyle: Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları (7 Ağustos), Uçaklar (14 Ağustos), Zaman Makinası 1973 (21 Ağustos), İnanılmaz Örümcek Adam 2 (28 Ağustos). Komedi, animasyon, aksiyon, birbirinden keyifli filmler her perşembe saat 21.30’da Zorlu Center meydan katı park alanında ücretsiz olarak sinemaseverleri bekliyor. Ayrıntılı bilgi için: www.zorlucenter.com

SERİN SERİN TİYATRO KEYFİ      

Almanya Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen Almanya, Türkiye ve Yunanistan ortak yapımı ‘Troyalı Kadınlar’, Euripides’in yabancılık, önyargı, savaşın sebepleri ve sonuçları gibi konuları kadın perspektifinden ele aldığı antik tragedyasını yeniden yorumlayarak sahneye aktaran uluslararası bir proje. Ortak köklerimizi ortaya çıkarmayı, bu çıkarımı yaratıcı bir süreçte değerlendirirken büyük antik tiyatro yazarlarından biriyle günümüz tiyatro deneyimi arasında bağ kurmayı amaçlayan çokkültürlü bu proje için, oyun Antik Yunanca orijinalinden tekrar çevrildi ve Almanca, Türkçe, Yunanca oynanacak şekilde uyarlandı. Troyalı Kadınlar projesi, Tiyatro Medresesi’ndeki (Şirince) ve Samos Genç Sanatçılar Festivali’ndeki gösterimlerinden önce ENKA Kültür Sanat’ın mekân sponsorluğunda 11 Ağustos akşamı ENKA sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

DENİZİN ÜSTÜNDEYMİŞ GİBİ

İtalyan ağırlıklı Akdeniz mutfağı ve denizle bütünleşen rıhtımıyla size kendinizi denizin üstündeymiş gibi hissettiren bir mekânın özlemi içinde misiniz? Buyurun öyleyse Mia Mensa’ya. Mia Mensa bahçe, rıhtım ve iç mekân olmak üzere üç bölümden oluşuyor. İtalyan mutfağı ağırlıklı bir ana menüsü var. Bunun dışında her ay değişen menüsüyle Akdeniz ve dünya mutfağından yemekler sunuyor. Şefleri her şeyi kendileri yapmayı tercih ediyorlar, hiçbir şeyi dışarıdan almıyorlar. Yaz sezonuna özel menüleri çoktan hazır. Geniş şarap menüsünden seçeceğiniz bir şarapla geceye erkenden başlayabilir ve güzel bir akşam yemeğiyle keyfinizi tamamlayabilirsiniz. Pazar günleri 11.00-14.00 arasında başlayan brunch’larda Latin müziğinden özel seçmeler eşlik ediyor (www.miamensa.com).

BU BİBER ACI DEĞİL

Nişantaşı’nın en keyifli mekânlarından Biber Bar’ın Bebek’teki şubesi yaz aylarındaki favorim . İster yemek öncesi bir aperatif için, isterseniz iş sonrası bir içki için ya da soul ful, chill – out, Lounge, Funk müzikler eşliğinde keyifle sohbet etmek için Biber Bar’a gitme bahaneleri yaratabilirsiniz. Boğazın en güzel köşesine hâkim, ferah ve çok modern döşenmiş bu güzel barda tüm sıkıntınızı unutacağınızdan emin olabilirsiniz.

SANATA AÇILAN KAPILAR

Bir sergi gezdikten sonra ya da bir konsere gitmeden önce bir kadeh şarap içmek ya da güzel bir yemek yemek ne de keyiflidir. Yolunuz İstanbul Modern’e düştüğünde sergiden önce ya da sonra Modern Cafe’ye uğramak gibi mesela. Burada ister kahvaltı ya da öğle yemeğinin tadını çıkarabilir, ister müze gezisinin sonunu lezzetli bir kahve eşliğinde bademli sufle ile tatlıya bağlayabilirsiniz. Yazın sıcağında dışa açılan terasında deniz manzarasına nazır keyfinizin ikiye katlanacağından emin olabilirsiniz. Akşam saatlerinde kokteyl menüsünün demirbaşı Modern Kokteyl iyi gidiyor. Müzedeki süreli sergilerin temalarından, sergilenen eserlerin isimlerinden esinlenen kokteylleri de deneyebilirsiniz. Her seferinde farklı ve yaratıcı tatlarla karşılaşabilirsiniz. Maalesef bazen limana yanaşan yolcu gemileri manzarayı bloke ediyor. Bu durum mekânın keyfinden pek bir şey kaybettirmese de, önceden bir telefon açmanızda fayda olabilir.

Sanatla iç içe yaşayan bir diğer teras da, İKSV’nin mekânı Deniz Palas’ın zirvesinde konuşlanmış olan X Resturant&Bar. Salon’daki konserlerden önce burada yer bulmak için rezervasyon yaptırmak şart. X’e girer girmez sizi ilk karşılayan tam karşınızdaki manzara. Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Yazlık Mekân’ ödülünü kimselere kaptırmamış olmasının nedeni de bu zaten. Haliç’e tepeden bakan terasta günün en güzel anı günbatımı.  Bu saatlerde manzara “İyi ki İstanbul’dayım,” dedirtiyor insana. Farklı lezzetlerin bir arada kullanılması menüdeki yemeklere özgünlük kazandırıyor. Zengin şarap kavında ise her tür zevke hitap eden yerli ve ithal şarap çeşitleri bulunuyor (Modern Cafe 212 2922612 /  X Restaurant&Bar 212 3340845).

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın