Haham, Ramazan’da niçin oruç tutuyor?

Ortadoğu’da gerilimin ve şiddetin yükseldiği son günlerde Müslüman-Yahudi diyalogunu güçlendirmek, bir araya gelmek, birbirini anlamaya çalışmak, hatta birbirinin yakınında yaşamak için çaba harcayan kişiler var. Aralarından biri Rav Natan Levy. Yazın bu sıcak günlerinde Rav Levy, Müslüman dostlarıyla dayanışma adına Ramazan’da oruç tutuyor

Dinlerarası diyalogun başını çekenlerden biri Rav Natan Levy. Londra’da yaşayan Ortodoks bir rav olan ve dinlerarası diyalogun sağlanmasında başı çeken Levy, Müslüman ve Yahudi dinine mensup din adamlarının işbirliği yapmaları durumunda siyasetçileri ve medyayı büyük ölçüde etkileyebileceklerini düşünüyor. Bu görüşten hareket ederek Rav Natan Levy ve Müslüman dostları Salaam-Shalom adında bir radio istasyonu da kurdular.

Dört çocuk babası kırk yaşındaki Rav Levy, kendi cemaatinin İslam’la diyalogunu artırma yönündeki çalışmalarının yanı sıra Ramazan ayı boyunca dayanışma adına oruç tutmaya karar verdi. Ramazan ayı başından itibaren de Rav Levy İngiltere’deki Müslüman toplumu ile birlikte oruç tutuyor.

Rav Levy; “Hiç kimseden bana katılmasını talep etmiyorum, hatta beklemiyorum. Havaların oldukça ısındığı bu günlerde oruç tutmak çok kolay değil. Fakat bu tür dayanışmanın kapalı kapıları aralayacağına, yeni köprülerin kurulabileceğine inanıyorum,” demekte.

Rav Natan Levy bir süre önce kendisinin gittiği sinagogda gerçekleşen bir olayı bu sözlerle anlatıyor: “Şabat çıkışı duası için sinagoga gelen bir genç kız karşısında Müslüman bir konuğun oturduğunun farkına varınca korkuyla eve koşmuş. Annesi ona sinagoga dönüp güvenlik alarmını harekete geçirmesini söylemiş. Kız annesinin dediğini yapınca oldukça utanç verici bir durum oldu. Müslüman konuğumuz Cambridge’de profesör bir hanımdı. Onu özellikle Şabat yemeğine davet etmiştik.

Levy, İngiltere’deki Yahudi okullarında öğrencilerin diğer dinler hakkında bilgilendirilmediklerinden, çok farklı inanç ve kültürlerden toplumların yaşadığı Londra’da insanların birbirlerini tanımaya çalışmadıklarından yakınmakta.

Rav Levy’nin Ramazan’da oruç tutmasının diğer bir nedeni de açlık ve fakirliği daha iyi anlamak arzusundan kaynaklandı. Böylelikle açlığa ve fakirliğe karşı mücadelede daha etkin olabileceğini düşündü.

Dinlerarası diyalogun başarılı olup olmayacağı konusunda görüşleri sorulduğunda Rav Levy; “Gerçekten bilmiyorum, ama başarılı olmasını umuyor, bunun için dua ediyorum. Çocuklarımız sinagoglarımızda bir Müslüman görüp de güvenliğe haber vermediklerinde başarmış olacağız. Korkarım ki, onların ve bizim Abraham’ın çocukları olduğumuzu hatırlamamız uzun bir süreç alabilir.

Rav Natan Levy oruç tutmanın nasıl bir anlam yüklenebileceğini kendi kişisel öyküsünden yola çıkarak açıklamaya çalışıyor: “Düğünümüzden iki hafta kadar önce gelecekteki eşimle çok ciddi kavga etmiş ve düğünümüzü iptal etmiştik. Rabi ne olduğunu anlamak için o akşam bizimle konuşmaya geldi. ‘İkinizin barışması, barışa ulaşması için bütün gün oruç tuttum’ dedi. Şimdi bu olaydan 12 yıl sonra bu olayı yeniden anımsadım. Bir insan iki kişi arasına barış getirmek için oruç tutuyor ve başarılı oluyordu. Eşim ve ben evlendik, mutluyuz. Bu nedenle şimdi ben oruç tutuyorum. Belki bir çeşit güç İsrailliler ile Filistinliler arasındaki düşmanlığa son verebilir, birbirlerini dinleyip anlamalarına yol açabilir. Böylece gelecekte bu başarıyı, barış ortamını hep birlikte kutlayabiliriz.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın