Kâğıdı toprağa ekip çiçek açan sertifikalar

2013 yılında yapılan Mitzvah Day projesine destek veren kurum ve kişiler 12 Haziran Perşembe akşamı Ulus Özel Musevi Okulları Amram Oditoryumu’nda gerçekleşen Mitzvah Day Onur Gecesi’ne davet edildi

Kâğıdı toprağa ekip çiçek açan sertifikalar

17 Kasım 2013 Pazar günü Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa ve Amerika’daki 24 ülkeden toplam 25000 gönüllü aynı günde tek bir yürek olarak farklı sosyal sorumluluk projelerinde çalıştılar. Etkinliğe destek verenler Amram Oditoryumu’nda onurlandırıldılar.

İstanbul ve İzmir’den toplam 23 kurumun katıldığı gecede Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, kurum temsilcileri ve TOG Toplum Gönüllüleri Küresel İlişkiler Departmanı Yöneticisi Evran Ergeç de hazır bulundu. Gecenin sunumunu World ORT’un Londra’daki eğitim merkezinde liderlik eğitimi alan UÖMO öğrencisi Ronit Asa ve Deyvi Yahya yaptı. Gecede 3. Türkiye Mitzvah Day Projesi’ne katılan kurumlara teşekkür sertifikaları verildi. Barkovizyon sunumu eşliğinde projeye destek veren kurumlar, yaptıklarını sundular. Yetiştirmeyi hedefledikleri öğrencilerinin akademik yönden başarılı bireyler olmalarının yanı sıra evrensel projelere liderlik etmelerinden de büyük gurur duyduğunu belirten UÖMO Koordinatörü Röne Kaspi ‘öğrencilerimizin daima yanındayız’ diyerek sözlerine son verdi. Ulus Özel Musevi Okulları 5-A Sınıfı öğrencilerinden Niv Büyükabalofya ‘Küçük Olduğuma Bakmayın’ adlı yazısı ile Mitzvah Day gönüllüsü olarak o gün yaşadıkların dile getirdi. Büyükabalofya; “Çok güzel zaman geçirdim. Bir daha yapacağım Mitzvah Day faaliyetine hepinizi bekliyorum. Hiçbir yaş sınırlaması olmadığını bilin.’ çağrısında bulundu. Duygulu ve heyecanlı konuşması büyük alkış aldı.

TOG Toplum Gönüllüleri Küresel İlişkiler Departmanı Yöneticisi Evran Ergeç, gönüllü bir iş yapmanın, topluma yardım etmenin, başkalarının mutluluğu için bir şeyler yapmanın ne demek olduğuna değindi. Ergeç ‘Her zamanki gibi Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda on seneyi aşkın tecrübeler ışığında yapılanların odağında her ne sebeple olursa olsun yardımseverliğin ancak gönüllülükle anlam kazandığını düşünürdüm. Sadece bir seferlik yapılan yardımdansa süreklilik arz eden ve ötekinden, başkasından öğrenmeyi de kapsayan gönüllü eylemin daha değerli olduğunu düşünüyorum’ dedi. Deneyimlerini de paylaşan Ergeç, sözü Niv Büyükabalofya’ya gerirerek aslında toplum bilincinin bu kadar küçük yaştan başladığına da değindi ve kendisini kutladı.

Ronit Asa ‘Bu gecede herkes sahneye çıkarak gerçekleştirdikleri projelerini anlatırlarken bir kez daha tek yürek olduğumuzu hissettim’ dedi. Tüm kurum temsilcilerine bu projeye katkıda bulundukları için teşekkür etti. Bu yıl dağıtılan sertifikaların üzerindeki küçük yaprakların doğal kağıttan yapıldıklarını belirtti. Sertifika alanlara ‘yaprağı toprağa ektiğiniz zaman ağaç oluşuyor. Benim inancım insanın mutluluğu yaşadığı çevreye bağlıdır. Biz doğaya ne kadar iyi bakarsak, insanlar o kadar mutlu yaşar. İnsanları mutlu etmek bir mitzvah ise çevreyi korumakta bir mitzvahdır.’ Dedi. Dağıtılan yapraklar ile Mitzvah Day’e bir mitzvah daha yaparak onurlandırmak istediklerine değindi. ‘İnsanların mutluluğu ve gururu gözlerinden okunuyordu. Hem kendileri mitzvah yaptılar hem de insanların mitzvah yapmasına vesile oldular. Eğer bir insan başka bir insanın mutlu olduğu için seviniyorsa o çok büyük bir mitzvah yapmış demektir.’ dedi. ‘Başka insanların mutlu görmek, karşılıksız bir şeyler yapma heyecanını yaşamak için 16 Kasım 2014 Pazar günü yeni bir Mitzvah Day projesinde olmak dileği ile son buldu. 

 



İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın