Sanat eserleri için işbirliği

Naziler tarafından el konulan Yahudilere ait sanat eserlerinin uzmanlar tarafından araştırılıp eski sahiplerinin varislerine aidesi konusunda İsrail ile Almanya’nın işbirliği yapmasına karar verildi

Sanat eserleri için işbirliği

İsrail Kültür Bakanlığı Genel Müdürü Orly Froman ile Almanya Kültür Bakanı Monika Gruetters, iki ülkenin sanat eksperlerinin bilgileri paylaşıp işbirliğinde bulunmalarını kapsayan bir anlaşmayı imzaladılar.

Gruetters yaptığı açıklamada, “Alman ve İsrail kurumlarının Nazilerce el konmuş sanat eserleri ve Yahudilikle ilgili objelerin araştırılması konusundaki işbirliği karşılıklı güven esasına dayanan bir girişimdir” dedi.

İsrail Kültür Bakanı Limor Livnat, Nazi döneminde gasp edilen sanat eserlerinin araştırılmasında, özellikle de son olarak Münih’te Cornelius Gurlitt’in dairesinde ortaya çıkarılan zengin koleksiyonun sahiplerinin bulunmasında görevli Alman komisyonunda iki İsrailli küratörün de bulunduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz ay 81 yaşında yaşamını yitiren Cornelius Gurlitt, Nazi döneminde yüzlerce milyon dolar değerindeki tabloları biriktirerek gizleyen bir sanat tacirinin oğluydu. Gizlediği koleksiyon ortaya çıktığında Gurlitt, Yahudilerden gasp edilmiş 1280 sanat eserinin gerçek sahiplerinin bulunması konusunda Alman yetkililere yardımcı olma sözü vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın