Marc Chagall’ın çiçekçi torunu

Manhattan East Village’da bir çiçekçi dükkânı, adı ‘Fleurs Bella’. Sahibi Bella Meyer, efsane ressam Marc Chagall’in torunu… 58 yaşındaki Bella Meyer’in ünlü olmasının bir sebebi şüphesiz 20 yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan Marc Chagall’ın torunu olmasından kaynaklanıyor

Mella Meyer, “Artık kendim olmam ve büyükbabamdan öğrendiklerimi bana ait bir şeye dönüştürmem gerektiğini idrak etmem birkaç yılımı aldı. Onun torunu olmaktan gurur duyuyorum, çünkü onu seviyorum,” demekte.

İngilizceyi bariz bir Fransız aksanı ile konuşan Bella Meyer Paris’te doğdu, çocukluğu İsviçre’de geçti. Avrupa’da yaşamakta olan bir ikiz kardeşi var; Meret Meyer… Bella adını, anneannesinden, yani Chagall’ın sevgili ilk eşi ve ilham perisi Bella Rosenfeld’den aldı.

Bella Meyer, ilgi odağının merkezinde büyükbabasının bulunduğu bir evde büyüdü. Fakat bu bir mit olan Chagall değil, büyük bir ressam kimliğindeki Chagall’dı. “Büyükbabamı kendine güveni olmayan biri olarak anımsıyorum. Bütün eserlerini kalbini ortaya koyarak yaptığı halde, insanların bu eserleri beğendiklerine ilişkin görüşlerine çok önem verirdi.”

Ergenlik çağında Bella Meyer sanat tarihine, ilahiyata ve din derslerine merak saldı. “Güzel olana, ruhani düşüncelere ilgi duymak, özellikle bunların yaşama neşe ve mutluluk katmasını sağlamak annemden ve büyükbabamdan bana geçen bir mesaj adeta.”

35 yıl önce New York’a göç eden Bella Meyer, “New York’u cazı, popüler kültürü ve çağdaş sanatı ile tahayyül ediyordum,” demekte. Önceleri Fransız Elçiliğinin kültür servisinde çalıştı, ardından tiyatro kostümleri, masklar ve kuklalar yaptı. Sonuçta, 10 yıl kadar önce gittiği bir çiçek pazarında rengarenk çiçeklerin güzelliğini gördüğünde, “Ben niye başka yerlerde arıyorum ki, işte güzellik burada,” diye düşünmüş.

Meyer kendi çalışmalarını ‘buket’ veya ‘aranjman’dan ziyade ‘enstalasyon’ olarak adlandırıyor. 11. Cadde’deki dükkânı dar ve uzun. Beyaz duvarları, tahta rafları ve kirişleri ile mekân bir ressam stüdyosunu belki de peri masalı dükkânını andırmakta. Zemin, duvarlar ve tavan; ağaç dalları, tırmanan asma yaprakları, kiraz tomurcukları ve Japon bitki cinsleri ile donatılmış. Raflar, masalar ve sehpalar yeşil yapraklar, beyaz çiçekler, renkli ponponlarla süslü.

Dükkânın ortasına doğru tahta uzun bir masa yer almakta. Meyer ve tasarımcılar ekibi gün boyu enstalasyonlarını bu masada yapıyorlar. Meyer çiçek tasarımcısı olarak sanatçıları tercih ediyor. Farklı konsept ve temalar için yaratıcılıklarını kullanan tasarımcı ekibi iki ressam ve bir heykeltıraştan oluşuyor.

Sotheby Müzayede Evi’nin siparişi Bella Meyer’i mutlu ediyor. Sotheby önemli müşterileri için Fleurs Bella’da özel bir akşam yemeği düzenlemeyi istiyor. O gecenin teması Chagall’ı kutlama olacak.

Bella Meyer, Chagall gibi bir dehanın torunu olmaktan duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirmekte: “Kimse benim kadar şanslı değildir, ona saygımı ifade edebilmek için elimden geleni yapıyorum. Onu kazanmaya çalışıyorum.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın