İsrail-Türkiye anlaşmaya çok yakın

Mavi Marmara baskınının üzerinden dört yıl geçmesinin ardından tarafların anlaşmaya vardıkları ve anlaşmanın imzalanmasının ardından ilişkilerin en kısa sürede ‘normalleşeceği’ öğrenildi

İsrail-Türkiye anlaşmaya çok yakın

İsrailli üst düzey bir yetkili pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun cuma günü Japonya’dan dönmesinin ardından Türkiye ile anlaşmanın imzalanacağını ve ilişkilerin en kıza zamanda normale döneceğini belirtti.

Netanyahu’nun anlaşmayı imzalaması halinde Gazze’ye uygulanan ambargoyu kaldırmak için 2010 yılında yola çıkan Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucu dokuz Türk’ün hayatını kaybetmesiyle başlayan ve dört yıldır devam eden kriz sona ermiş olacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz hafta iki ülke arasındaki sorunların önemli ölçüde aşıldığını ve belli bir noktaya geldiklerini açıklamıştı.

Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, “Yetkililer görüşmelere devam ediyor. Olumlu gelişmelerin kaydedildiğini vurgulamak istiyorum,” ifadelerine yer vermişti. Anlaşmaya göre İsrail, hayatını kaybedenlerin ailelerine 21 milyon dolar tazminat ödeyecek ancak bu para bir yardım kuruluşuna yatırıldıktan sonra ailelere dağıtılacak. Türkiye de İsrail askerlerine açılan davaların düşmesi için gereken yasal düzenlemeyi yapacak. Anlaşmanın imzalanmasının ardından iki ülke elçilerinin karşılıklı olarak en kıza zamanda göreve başlaması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın