Heimann’ların villasını koruma mücadelesi

Hollanda sınırı yakınındaki Alman kenti Steinfurt’da büyük bir grup eylemci, “geçmişteki Yahudi yaşamının tek tanığı” olarak nitelendirdikleri bir binanın yıkım planlarına karşı protesto hareketine girişti

Heimann’ların villasını  koruma mücadelesi

Kent belediye meclisi, Villa Heimann olarak tanınan binayı yıkıp yerine bir plaza inşa etmeyi planlıyor. Planı protesto edenlerin gerekçesi, bir zamanlar bu binanın sahibi olan Yahudi ailesinin Holokost kurbanı olması nedeniyle bir anıt olarak korunmasının doğru olacağına inanmaları.

Heimann ailesi Kristallnacht (Kristal Gece) pogromunun ardından evlerini satmaya zorlandı. Çocuklar Nazi Almanya’dan kaçmayı başardılarsa da ebeveynler yaşamlarını Auschwitz’de yitirdiler.

Kentin kayıp Yahudi cemaatinin anısını canlı tutmaya çalışan eylemciler belediye meclisine sundukları ve bin kişinin imzaladığı dilekçede, giderek yaygınlaşmakta olan antisemitizm ile aşırı sağın güçlenmesine karşı bir tavır olarak Villa Heimann’ın olduğu gibi korunması önerisinde bulundular.

Yaşamlarını Auschwitz’de yitiren evin sahibi Albert ve Frieda Heimann çiftinin varisleri yaptıkları açıklamada “Almanya son yıllarda Yahudilerle ilişkilerini düzeltme yönünde büyük adımlar atmaya devam ediyor. Bu evin en azından dış duvarlarını koruma altına almak bu çabayı daha da güçlendiren bir girişim olacaktır,” sözleri ile görüşlerini ifade ettiler.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın