Yeni Evim Harika

Gisel Hazan aldığı eğitim ve kırk yıllık birikiminin sonucu yazdığı kitabı ‘Yeni Evim Harika’ ile evini satmak isteyen, yeni bir ev sahibi olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kılavuz kitap yazdı. Kendisi ile yaşantısını, böyle bir kitap yazma nedenlerini ve ev satın almanın farklı boyutlarını konuştuk

Yeni Evim Harika

Kendinizi tanıtır mısınız?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu olarak başladığım meslek yaşamım; bilgisayar programcılığı, bankacılık, bilgisayar öğretmenliği ardından çocuk psikolojisi eğitimi ve emlak alım satım ofisi ile devam etti. Bütün bu süreç ‘Yeni Evim Harika’ kitabımın basım serüvenine uzandı. Ankara doğumluyum. İstanbul ve otuz beş yıldan beri İzmir’de devam eden yaşamım şimdi üç yıl önce yerleştiğim İzmir’e yakın Urla’da devam ediyor. Urla’da yaşam çok güzel. Burada bir arkadaşımla açığım emlak alım satım ofisi bana herkesin mutlu, sağlıklı yaşayacağı kendine ait bir evi olması gerektiğini düşündürdü.

  Kitabınızda, ev satın almanın dört ayrı boyutunu ele almışsınız. Hâlbuki bizler ev, işyeri satın almayı veya satmayı sadece para merkezli düşünürüz. “Paran varsa alırsın, yoksa alamazsın,” gibi kısa bir cümleyle özetleriz emlak konusunu.

Çok haklısınız. Genelde bir ev veya işyeri satın alma / satma dedik mi aklımıza sadece para konusu gelir. Halbuki bu buzdağının görünen üst kısmıdır. Altında çok daha derin bir felsefe, psikoloji, enerji güçleri yatar. Pek çok açıdan konu ele alınabilir. Bunların sadece dört yönünü ele aldım.

Emlak ofisime gelen müşterilerden aldığım konu örnekleriyle, çok ilgilendiğim Uzakdoğu felsefesi, psikoloji ve herkese gerekli olan ekonomi konularını, enerji boyutuyla harmanladım. Ortaya herkesin yararlanabileceği ‘Yeni Evim Harika’ kitabı çıktı. Evi olanların da okumasını öneririm çünkü evinizde mutlu, sağlıklı, neşeli yaşamanın da sırları var kitapta Kısaca özetlersem; yeni evimize sahip olmanın ekonomik boyutu, paramıza göre nasıl bir yer seçebiliriz, banka kredileri gibi konuları ele aldım.

Yeni evimize sahip olmanın zihinsel, düşünce boyutunu irdeledim. Düşüncelerimizle isteklerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bunun tekniklerini veriyorum kitabımda.

Yeni evimize sahip olmak için bilinçaltı temizleme boyutu küçüklüğümüzde bize işlenen olumsuz kalıpları temizlemeyi öğrenmemiz aslında her konu için gerçekten gereklidir.

  Yeni evimize sahip olmanın enerji boyutu nedir?

Uzakdoğu feng-shui kurallarını ev/işyeri enerjisini arındırmak için ele aldım. Çakraları; bedenimizdeki enerji noktalarını da hem sağlıklı olmak hem de yaşamda her konuda ilerleyebilmek için gerekli gördüğüm için yazdım.

  İzmir Yahudi Cemaati içinde de aktif bir kişiydiniz. Bunu da okurlarımızla paylaşmak ister misiniz?

Ankara Yahudi Cemaati’nde yetişmiş en son nesil olarak, yıllarca İzmir Yahudi Cemaati’nde Liga gençlerini organize etmek, kadınlar kolu kurmak gibi gayretlerim oldu. Daha sonra da ‘İyiniyet*’i kurarak on yıl boyunca kurucu başkanlığını yaptım. Hem iş hayatı, hem aile büyütmek, cemaat konularıyla birlikte yaşanınca oldukça yorucu yıllarım geçti.

İyiniyet çalışmalarımı arkadaşım Suzan Bengiyat’a devrettikten sonra, yaşamıma zorlu bir tecrübe olan sokak hayvanlarını koruma konusu girdi. Hem de hayvanlardan 40 yıl fobi şeklinde korkan bir kişi için oldukça farklı bir doğa göreviydi. Sekiz yıl boyunca belediyelerle sokak hayvanlarının öldürülmeyip, ücretsiz kısırlaştırılması için hukuksal mücadele verdim. Bu arada onlar için de bir karton kutunun ev olarak ne kadar değerli olduğunu öğrendim. Gerçek yaşam öğretmenlerim sokak hayvanları oldular. Onlardan çok şey öğrendim.

  Eşiniz ve çocuklarınızdan da bahseder misiniz biraz?

Eşim Ziraat Doktoru tavukçulukla ilgilenir. Urla’ya yerleşme fikrine epeyce zor alışmasına rağmen, artık o da ‘yeni evim harika’ diyerek herkesi daha yeşillikli bir yaşama davet ediyor. Kızım Newyork’ta deneysel psikoloji doktorasının üçüncü yılında, oğlum ise Oxford’da öğrenimini tamamladı. Yeni nesil ‘indigo**’ gençlerimizin tipik bir örneği olan oğlum ve diğer o yaş indigolar için ‘yeni evim harika’ cümlesi biraz farklıdır.

Yeni nesil indigolar için ‘yeni evim harika’ pek yoktur. Onlar için ‘yeni valizim bir harika’ ve ‘yeni tabletim bir harika’ var. Çünkü onlar artık bizden farklı olarak dünyayı geziyorlar. ‘Harika bir valiz’ ve ‘harika bir tablet’; işte yaşam bundan ibaret onlar için.

Valiziniz ve tabletiniz harika olsun ama yine de “harika bir eviniz olsun.” Diliyorum herkes kitabımı alarak okur ve yararlanır.

 

Kitabınızda ev satın almayı vurgulasanız da, ele aldığınız bilgilerin pek çoğunun hem öğrenciler, hem işadamlarının daha başarılı olması için yararlı bilgiler olduğunu düşünüyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Kitabımda yazılı konuların pek çoğu yıllarca çocuklarım ve öğrencilerim için hazırladığım ‘başarıyı ve mutluluğu arttırma’ derslerimle paralel. Uzun yıllar gerek çocuklarım gerekse tüm öğrencilerim için kısa yaşam dersleri hazırlardım. Şimdi de ev satın alma açısından bu konulardan yararlanmak istedim. Bazen emlak almaya veya satmaya niyetimiz olsa da bir yerlerde tıkanıp kaldığımızı fark ediyoruz. Kitabım bu sorunlarımızı aşmaya yönelik bir kılavuz niteliğinde. Yeni evlenecek gençlerin ev sahibi olma yönündeki düşüncelerine rehber olacağına inanıyorum.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın