İşte Purim geldi

İşte Purim geldi

Neşe deyince aklıma hep çocuklar ya da çocuklar ile ilgili şeyler gelir. Hayatımızın en renkli ve neşeli yıllarıdır çocukluğumuz. Ya da öyleydi diyebiliriz. Belki de keşke olsaydı diyoruz. Her kutlama bir heyecan, her sürpriz bir merak, her sevgi bir güven doğurur içimizde çocukken. Henüz –meli, -malı’lar tarafından esir alınmamış iken, özgürce düşünüp konuşabilir iken, yaşayabilir iken, ne zaman büyüdük bir anda? Nasıl özlemeyelim çocuk olmayı ki?

En son hatırladığım İsrail’de Purim için hazırlandığım partide Ester Amalka olmuştum. Beyaz kraliçe kıyafetimi giyip, altın sarısı tacımı takmış, elimdeki altından asam ile kendimi ne kadar da iyi, güzel, güçlü ve mutlu hissediyordum. Sanki gerçekten bir kraliçe idim. Sadece o Purim Bayramı’nda değil, tüm bayramlarda ve bayram olmayan diğer günlerde de bunları hissetmeme ve hafızama kazıma şansı veren canım annem ve babama yeri gelmiş iken çok teşekkür etmek istiyorum. Ben de çocuklarıma aynı heyecanı ve aynı güzel anıları yaşama şansı vermek istiyorum. Bu yüzden 16 Mart Pazar günü Alef’teki Purim Partisine gidiyorum ve sizlerinde çocuklarınıza aynı şansı vermenizi umuyorum. Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

 

KİDZMONDO TRUMP TOWER’DA

Trump Alışveriş Merkezi’nde 4 bin m2’lik alana yayılan KidzMondo’da 4-14 yaş arasındaki çocuklar 40 farklı meslek ünitesinde çalışıp para kazanıyor. Şehre havaalanından giriş yapıyor, istediği mesleği seçiyor, kostümlerini giyiyor ve işinin başına geçiyor.  Çalışırken hem eğleniyor hem öğreniyor! Büyüklerin yaşamını deneyimliyor, hayatın ekonomik döngüsünü kavrıyor! Gerçek dünyanın küçültülmüş hali olan KidzMondo’ya tüm çocuklar bayılıyor; çünkü bu şehri sadece onlar yönetiyor!

SERGİ ZAMANI

Pera Müzesi’nde Aurora Cam Sergisi’ni tüm aile hep birlikte 20 Nisan’a kadar gezebilirsiniz.

PERA’DA EĞİTİM ZAMANI

13 Nisan’a kadar devam edecek olan ‘Picasso Deli Dolu’ adlı eğitimde 4-14 yaş arası çocuklar önce Picasso ile tanışacak, evini gezecek, sonra da değişik teknikler ile farklı projeler gerçekleştirecekler.

YARI İNSAN YARI - 16 Mart Pazar 12.00’de 4-6 yaş arası

LİNOL BASKI - 22 Mart Cumartesi 14.00 ve 6 Nisan Pazar 15.00. 7-14 yaş arası çocuklar Picasso’nun gravürlerini inceledikten sonra kendi çizimlerini linole geçirerek özgün baskılarını hazırlayacaklar.

ARAMIYORUM BULUYORUM – 29 Mart Cumartesi 14.00 ve 13 Nisan Pazar 15.00. 7-14 yaş çocuklarına Picasso’nun gravürleri mitoloji ve gündelik yaşamla ilgili hikâyeler anlatıyor. Bu eserler bizlere hikayenin bir bölümünü gösteriyor. Sonrasında neler oluyor? Çocuklar, boyalarla ya da 3 boyutlu malzemelerle hikayeleri tamamlayacaklar.

BEYAZPERDEDEN SEÇMELER: 

BAY PEABODY VE MERAKLI SHERMAN:

Zamanda yolculuk yaparak dünyanın dengesini bozan bu iki kahramanın işleri düzeltmeye çalışmasını 14 Mart’ta seyredebileceksiniz.

RÜZGAR YÜKSELİYOR:

Jiro Horikoshi’nin İkinci Dünya Savaşı’nda tasarladığı bir savaş uçağının hikayesi ile kendi çocukluk hikayesini biyografi şeklinde beyaz perdeye animasyon ile taşıyan bir film.

KUŞLAR ŞEHRİNDE MACERA:

Afrika’nın ortasında bir kuş şehri olan Zambezia’yı kurtarmak isteyen Aero’nun kahramanlıklar ile dolu öyküsü 3D olarak sinemalarda, kaçırmayın...

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın