Beyaz Saray’dan özel görev

Aviva Sufian bir ay kadar önce ABD’deki Holokost kurtulanlarının sorunları ile ilgilenmek gibi özel bir görevle Beyaz Saray temsilcisi seçildi. Göreve başladığından beri Aviva, Holokost kurtulanları ile bire bir görüşüyor, bu kişilere hizmet veren kuruluşlar ve yardım kurumları ile temaslarını yürütüyor

Beyaz Saray’dan özel görev

“Şimdi hayatta olanlar Holokost kurtulanlarının son temsilcileri, eğer onlara şimdi yardımcı olmazsak ilerde yardım etme şansını bulamayacağız. Onların çok acil gereksinmeleri var, biz de toplum olarak bu ihtiyaçlara cevap verebilmeliyiz” diyen Aviva Sufian ABD’de Holokost kurtulanı 120 bin yaşlı bulunduğuna ve bu kesimin dörtte birinin fakirlik içinde yaşadığına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Holokost mağdurlarına yardım eli uzatılacağı konusunda verdiği bir söz üzerine Obama Hükümeti 24 Ocak günü bu özel göreve Aviva Sufian’ın atandığını açıkladı. Joe Biden Joint Distribution Committee’nin 100. kuruluş yıldönümünün kutlandığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bu girişim, tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan Bronx’ta Macar asıllı bir Holokost kurtulanına veya Varşova Gettosu’ndan acı anıları olup doktora ihtiyaç duyan kişilere karşı devletin sorumlulukla yaklaşmasına yol açacaktır,” demişti.

Sufian’ın temsil ettiği oluşum şimdilik kısıtlı maddi olanaklara sahip ve Holokost mağdurlarına yardım programı kapsamında yeni bir fon ayrılıp ayrılmayacağı henüz açıklık kazanmadı. Sufian, “Bu özel temsilcilik sosyal hizmetler sağlamak ve destek olmak çalışmalara başlayacak. Bu inisiyatif, oluşturacağı olanaklar ve programlar doğrultusunda bu kesime desteğini arttıracak, bu kişilere kolaylıklar sağlayacak,” dedi.

Sağlık Hizmeti Bölümü ekibinde yer alan Aviva Sufian yaşlılarla iletişim konusunda uzman bir kişi. Geçmişte Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yaptığı çalışmalarla deneyim kazanan Sufian, yaşlılarla çalışmayı kutsal bir sorumluluk projesi olarak nitelendirmekte. Aviva Sufian, Holokost Kurtulanı bir aileye mensup değil. Büyükbabaları Doğu Avrupa’daki pogromlardan kaçarak Birinci Dünya Savaşı sonrasında ABD’ye göç ettiler. Sufian’a yaşlıya saygı ve sevgi göstermeyi onlar aşılamışlar.

ABD’deki Holokost kurtulanlarının bir kısmı eski Sovyetler’den bu ülkeye yeni göç etmiş kişiler, bir kısmı ise savaş sonrasında Avrupa’dan göç edenler. Holokost kurtulanlarının fakirlik oranı genel yaşlı nüfusuna kıyasla daha yüksek.

Aviva Sufian, “Holokost mağdurları yaşamlarının ilk evrelerinde benzersiz vahşete tanık olmaları nedeniyle kendine has bir toplum. Yaşadıkları kötü deneyimler sonucu fiziki ve ruhsal açıdan diğer yaşıtlarına oranla daha karmaşık sorunlara sahipler,” demekte.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın