2013’ün en büyük bağışı Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’dan

ABD’de yayınlanan bir raporda 2013 yılının hayırseverlerinin adları yer aldı. En büyük bağışları yapan 10 kişilik listenin başındaki isim, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi

2013’ün en büyük bağışı Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’dan

ABD’de hayırseverlik, geride bıraktığımız 2013 yılında da geniş olanaklara sahip kişilerin  bağışları ile devam etti. Chronicle of Philanthropy tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda hazırlanan raporda 2013’ün en büyük bağışlarını yapan 10 isim yer almakta.

En büyük bağışlar bu yıl Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile eşi Priscilla Chan tarafından yapıldı. Çiftin yaptığı bağışların toplamının 990 milyon doların üzerinde olduğu belirtildi. Raporda ayrıca 30 yaş altı kişilerin ülkede ilk kez bu boyutta bağışlarda bulunduğunun da altı çizildi. Zuckerberg ile eşinin bağışlarını öncelikle kolej ve üniversitelere yaptıkları bilgisi verildi.

Facebook, her gün büyüyen bir proje. Sadece sosyal ağ platformu olarak değil, borsada da çok kazandıran Facebook, Zuckerberg’in de kazancını arttırmaya devam ediyor.

ABD’de 2013’ün ikinci büyük bağışseveri Nike Inc.’nin kurucularından Philip Knight ile eşi Penelope. Çift, Oregon Health and Science University Foundation’a (Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Vakfı) kanser araştırmalarında kullanılmak üzere 500 milyon dolar bağışladı.

Sıralamada üçüncü gelen hayırsever de 350 milyon dolar bağış ile Michael Bloomberg oldu. Bloomberg bağışını Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ne yapmayı tercih etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın